Yazarlar 18 NİSAN 2010 / 18:00

Dinamikler Bilgi Bankası

Dinamikler, İstanbul Proje Yönetim Derneği’nin her yıl düzenlediği ülkemizdeki ilk ve yegane proje yönetimi kongresi. Bu yıl 11.si düzenlenen kongre 2-3 Nisan tarihinde “Öğrenilmiş Dersler – Lessons Learned” teması ile gerçekleştirildi. Kongreye tıp, inşaat, tekstil, telekom ve bilişim şirketlerinden katılan 350 kişiden biri olma fırsatını yakaladım. İPYD Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Murat Erkan kongrenin açılış konuşmasında katılımcı sayısının bugüne kadar ulaşılan en yüksek katılım oranı olduğunu ifade etti. 450+ üyeden oluşan İPYD gönüllüler ordusunun giderek büyümekte olduğunu da belirtti.
Amacı, proje yöneticiliğinin tüm disiplinlerde bir meslek olarak kabul görmesini sağlamak, proje yönetiminin teori ve uygulamalarını geliştirmek olan İPYD’nin 2010  içindeki 15 etkinliğinden en büyüğü olan etkinliğin bu yılki ana sponsoru Turkcell idi. Turkcell kongrede 2 değerli konuşmacısı ile proje yönetimi deneyimini paylaştı. Ana tema “alınan dersler” olunca paylaşılacak çok şey vardı. Farklı şirketlerden katılan konuşmacılar kendi sektörlerinde ve kendi projelerinde öğrendiklerini paylaşırken, katılımcılara oldukça büyük bir bilgi ve deneyim aktarımı yaptılar. Bir noktada gülümseten ya da ciddi ciddi not aldırtan nasihatlar verildi.
Hayatımız projelerle dolu. Hele bunu meslek edinmiş kişilerin günü-gecesi proje. Var gücümüzle proje başarı kriterlerine odaklanıp, projeleri bir şekilde bitirmeye çalışıyoruz. Bitince de derin bir oh çekiyoruz. Genellikle kötü anları ve yaşadığımız sorunları unutup sonuca bakıyoruz. Bu sonuçları güzelce raporlayıp arşivlere kaldırıyoruz. Peki ya yaşadığımız iyi-kötü tecrübeler! Üstesinden geldik nasılsa diyerek bir sonraki projeyle hayatımıza devam ediyoruz. Ama aramızda derin bir oh çekemeyenler de var. İşte bunlar bu kongrede konuşmacıydılar.
Bu konuşmacılar bazen Marmaray projesinden alınan arkeoloji dersleri gibi gülümseten, bazen şirketlerde inovasyon dersleri gibi öğreten deneyimlerini aktardılar. 30 sektörden şirkete ait üyesi bulunan bir dernek içinde bu deneyimlerin sayısı neredeyse sınırsız ve 2 güne sığmayacak kadar çoktu.
Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Murat Erkan’ın belirtiği gibi İPYD, ilgi grupları ve yıl içinde sunduğu diğer etkinlikler ile tüm bu deneyimleri sizlerin huzuruna getiriyor. Proje Yönetimi mesleğinin içinde olan ya da ilgi gösteren herkese, “Bir sonraki Dinamikleri beklemeden de İPYD’den alabileceğiniz çok ders var!” diye hatırlatmak istiyor ve başlığımı düzeltiyorum: İPYD Bilgi Bankası..
sirin.aktas@lpyd.org
ETİKETLER : Sayı:767

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics