Yazarlar 16 MART 2015 / 07:40

Dışı dijital, içi analog

Çok şık ve lüks, üst gelir grubuna yönelik bir moda dergisinin kapağı, tablet gibi tasarlandı. 440 sayfalık derginin kapağında Rihanna’nın bir klibi yer aldı. Dijital dergi, hem kağıttan okumalık, hem kulaktan dinlemelik, hem kapaktan izlemelik bir hibrit oldu.

Yaratıcılık ve yenilikçilikte sınır yok. Hele, bilişim kullanmayı bilenlere yollar açık. Işıklar hep yeşil.

Paris Moda Haftası’nda sadece bin adet basılan ve 125 Dolardan satılan AnOther (Bir Başka) adlı derginin siyah beyaz sanat fotoğraflı kapağında Rihanna, en şuh haliyle (ve bir miktar üstsüz) yüksek çözünürlü 11.6  LED ekrandan göz kırpıyor. Derginin tablet şeklindeki kapağının kenarında kulaklık yeri Rihanna’yı dinlemek için. Bir mini şarj noktası da var, aman şarjımız bitmesin diye.

14 x 18 cm boyutlarındaki “dergi,” 2015 Bahar/Yaz sezonunda Alexander McQueen modaevinin (yaratıcısı 2010’da intihar etmişti) eserlerine ayrıldı. Geçen Perşembe günü Paris’in en gözde butiği Colette’de satıldı bitti yok oldu. Burası, ilerisinde Elysée Sarayı’nın da bulunduğu, Paris’in en püf püf sokağı rue Saint-Honoré üzerinde.

AnOther dergisinin yayıncısı Jefferson Hack, dijital kapaklı dergi fikrini nasıl hayata geçireceğini araştırırken, İrlanda’lı Liam Casey’nin PCH adlı şirketiyle karşılaşmış. San Fransisco’da donanım inovasyonuyla meşgul bir şirketi olan Casey’nin Seul, Hong Kong, Şenzen ve İrlanda’da da ofisleri varmış.

Uzun ve sıkıntılı bir üretim sürecinden sonra mutlu son... Rihanna’yı ayarlamak, fotoğraflarının artistik çekimini yapmak vb gibi başka bir sürü lojistikten sonra. Bu arada, Rihanna, yarı çıplak fotoğraflarını Instagram’daki hesabına koydu. Ama Instagram, bunları fazla açık saçık bulduğu için kısa sürede kaldırdı piyasadan. Rihanna’nın daha önce de yine “yetersiz giysi” sorunu yüzünden resimleri İnstagram’dan gitmişti.

AnOther dergisinin çok şık girişimi, bu konudaki bir ilk-ilk değil yine de. 2008’de Esquire dergisi, 75. yıldönümü için kağıt “olmayan” bir kapak yaptı. Amazon’un Kindle teknolojisiyle. Yani e-mürekkeple.

Kapakta yanar söner bir şekilde “21. Yüzyıl esas şimdi başlıyor” yazıyordu. Arka kapakta ise Ford’un tam sayfa ilanı vardı. Orada da yanar döner görüntüler... Bugüne bakışla, ve hele AnOther kapağıyla kıyaslanamayacak kadar ilkel görünüyor. Ama dijital kapak fikri, satışları azalan kağıt yayınlar için gelip geçici birer doping oldu. AnOther ise, tam da zamanın ruhuna uygun biçimde hem görseli, hem dokunmalığı, hem sesi bir araya toplayan bir çoklu-ortam yarattı. Maliyetini bilmiyoruz. Ama eğer o, “sorun” değilse, ortaya çok orijinal bir yayın türü çıkacak demektir.
ETİKETLER : 1013

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics