Yazarlar 11 EKİM 2010 / 18:00

Doğru bilgiye ulaşmak

İnternet özgürlükler ortamı. Burada doğru bilgi de bulabilirsiniz, çarpıtılmış, hatta tümüyle aldatıcı yanlış bilgi de. Üstelik, ulaştığınız bilgi doğru mu, az doğru mu yoksa temelden çarpık ve yanlış mı, bunu soracak bir yer de yok. Yapabildiğiniz, aynı bilgiye değişik kaynaklardan ulaşmak. Burada da karşınıza bir diğerinden kopyalanmış veya alıntı ile taşınmış çarpık bilgi çıkması olasılığı var. İşte o zaman, “mâdem güvenilmez, internet bir bilgi edinme kaynağı değildir” sonucuna varıyorsunuz. Durumu en azından biraz düzelten oluşumlardan biri Vikipedia, ya da Türkçesiyle Vikipedi. Burada özgürce girilen bir bilgi, en azından zaman içinde yanlış tarafları budanarak daha güvenilir duruma geliyor.
Konuyu okuyucularımla 767. sayıda paylaşmıştım. Şimdi, hâkim internet servis sağlayıcımız TTNET, en azından bilişim sektöründe güvenli bilgiye ulaşabileceğiniz bir portal kurma çalışmalarını başlattı. Yapılan ilk danışma kurulu toplantısında, sektörden seçilmiş kişiler, bu portalın nasıl olması gerektiği konusunda bir beyin fırtınası yaptılar, görüşlerini ortaya koydular.
İlk fikirler, bu portalın, bilişim şirketinde çalışanların, ihtiyaç duydukları bir bilgiye kolayca ulaşıp güvenle kullanabilecekleri bir roulette casino game başvuru merkezi olması yönünde ortaya çıktı. Elde edilmesi çok zor bir yetkinlik. Özellikle kuramsal bilginin doğruluğu için üniversitelerimizin, akademisyenlerimizin, doktora öğrencilerinin katkısına gerek var. Standartlar açısından AB ve Kuzey Amerika standartlarını izleyen uzmanların bu konudaki bilgileri tarayıp onaylaması gerek.
Portalın dilinin mesleğe adımını henüz atmış kişilerce de anlaşılabilir olması da bir başka hedef. Bu hedefe ulaşmak için, sade dille yazı yazabilen ve bilişim konusunda bilgi sâhibi yazarların bu portalda görev alması gerek. Böylece 4G acaba WiMAX mıdır? Sorusunun yanıtını bir-iki tıkla bulabileceğimiz bir başvuru kaynağımız olacak.
Düşünenleri kutlar, emek ve kaynak ayıracaklara teşekkür eder, başarılı, sürdürülebilir bir portal yaşamı dilerim.

ETİKETLER : Sayı:791

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics