Yazarlar 21 OCAK 2013 / 08:06

Don’t make me think

Herhangi bir işi biraz daha basit yapmak zordur. Hele bir de o iş alışılagelmiş bir rutin haline geldiyse bunu başarmak daha da zordur. O işi basit yapmak demek, yeniden düşünmek, tasarlamak, üretmek demek olabilir. Özellikle internet ortamında, alışveriş sitelerinde, internet bankacılığında, haber portallarında hep öne çıkan bir slogan vardır. Kolay ve hızlı alışveriş, kolay ve hızlı bankacılık gibi.
Düşünün Google neden bu kadar çok kullanılıyor? Cevabı çok basit çünkü kolay kullanılabiliyor ve hızlı çalışıyor. Hatta öyle internet kullanıcıları var ki, Facebook’u açarken bile internet tarayıcısına www.facebook.com yazmıyor, Google’da f tuşuna ve enter tuşuna basıyor. Google’ın amacı bu değildi tabi ancak o kadar kolay ve hızlı ki, insanlar kısa yol olarak kullanmaya başladılar. Türkiye de Google’da en fazla aranan kelimelere bakın lütfen. Hürriyet, Milliyet, Facebook.
Söz Facebook’tan açılmışken, Facebook’un neden bir yardım menüsü yok düşündünüz mü? Şu ana kadar, “facebook çok zor olduğu için kullanamıyorum” ya da “bir türlü kullanmayı öğrenemedim” diyen duydunuz mu hiç? Hayır. Nedeni ise çok basit. Facebook “kolay” kullanılabilir ve “hızlı” öğrenilebilir olduğu için.
Ya da iPhone. Aldığımda hiç yabancılık çekmedim, keşke şöyle olsaydı dediğiniz birçok özellik zaten kurgulanmış durumda. Manual dokümanını hiç okumadım. Kullanırken de o fonksiyonun nasıl çalıştığını hiç düşünmedim.
Kolay ve hızlı. Tüm sihir bu iki kelime de gizli gibi duruyor. Bu iki kelimeyi birleştiren bir ürün veya hizmet geliştirdiğimizde rakiplerimizden daha öne geçeceğimiz muhakkak. Kullanılabilirlik konularının bir çoğunda temel olarak bu iki kelimenin üzerinde durulması da bundan kaynaklanıyor. Konuyla ilgili en çarpıcı şu sözleri duymuşsunuzdur.  “Simple is difficult” ve “Don’t make me think”. Bu cümleler kullanılabilirliğin ne olduğunu haftalarca anlatmaktansa,  daha etkili sanıyorum.
25 Ocak tarihinde User Experience in Financial Services etkinliğine katılacağım. Değerli konuşmacılar olacak. Etkinlikte ilginç bulduğum konuları buradan paylaşacağım.
ETİKETLER : Sayı:905

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics