Yazarlar 25 NİSAN 2010 / 18:00

Dünyanın sorunu, istihdam

2008’de küresel ekonomik kriz baş gösterdiğinde dünyanın önde gelen ekonomistleri, yaşanan asıl sorunun ekonomik darboğaz değil istihdam olduğunu söylemiş ve ülkelerin bu konuda acil eylem planları oluşturmaları gerektiğine dikkat çekilmişti. Ekonomik düzenin içine bir türlü giremeyen, üretim yapamayan buna karşılık tüketen bu grup çığ gibi büyüyor ve başta ailelerin sonra da ülkenin refah düzeyini sürekli aşağı çekiyor.
AB 2020 Stratejisi de bu konuya özel önem vermiş durumda. AB’nin başlıca hedefleri arasında, kapsamlı büyüme için yüksek istihdam sağlamak ve böylelikle sosyal ve bölgesel uyumu destekleyen bir ekonomi yaratmak. Bunun için öngörülen hedef ise; 20-64 yaş arası nüfusun istihdam oranını yüzde 69’dan yüzde 75’e çıkarmak. Bunu nasıl yapacakları konusunda kapsamlı bir plan olmamakla birlikte üretim ekonomisini canlandırma konusuna odaklanacaklarını tahmin etmek zor değil. Ülkemiz için de aynı hedefin acil olarak belirlenmesini istiyoruz.
ETİKETLER : Gündem Sayı:768

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN