Yazarlar 11 MAYIS 2015 / 08:22

Düşündüğün yere uç

Bir Rus havayolu şirketi, pazarlama ile bilimi evlendirerek mükemmel bir tanıtım yaptı. S7 adlı şirket, Moskova’da büyük bir AVM’de, “hayallerindeki şehre” uçmaları için 49 kişiye bedava bilet verdi. Ama bir şartla: Bir ekranda, bir uçağı, sadece düşünce gücüyle Moskova’dan, gitmek istedikleri şehre kadar düz bir hat üzerinde yürütecekler.

Yarışmaya katılanların başına, beyin dalgalarını bir bilgisayara iletecek duyarga takıldı. Kişi, ekrana odaklanıp, uçağı düz bir hat üzerinde ilerletmeyi ve hedefe vardırmayı başarırsa, bedava bileti kaptı.

Bu iş için 2 metre eninde bir ekran AVM’nin ortasına dikildi. Ekranda dünya, bir küre şeklinde görülüyor. Kişinin, 45 saniyede uçağı varış noktasına götürmesi gerekiyor. En ufak bir dikkat eksikliğinde uçak rotadan çıkıyor.

Çok basit gibi görünen, ama hiç de basit olmayan bu işleme 250 kişi başvurdu. Sadece 49’u uçağı hedefe ulaştırabildi. Ama kazanamayanlara da 5 bin uçuş mili armağan edildi.

Havayolu şirketinin bu girişimi, beyin dalgalarının ölçümünü pazarlamada kullanma yenilikçiliğinden ibaret. Düşünce gücünü fiziksel harekete dönüştürme teknolojisi 10 yıldır var artık. İlk kez 2005’te ABD Brown Ü’de, hareket yeteneği kalmamış felçli bir genç, sadece düşünce yetisini kullanarak e-posta yolladı: 24 yaşındaki hastanın beyninde istemli hareketleri sağlayan bölgesine, içinde 100 elektrot bulunan bir yonga yerleştirildi. Hasta, sadece “düşünerek” bilgisayar ve televizyonu idare etmeyi öğrendi. 6 hafta sonra da e-posta yollayabildi.

 
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics