Yazarlar 23 OCAK 2011 / 18:00

e-Fatura

Hepimiz, hemen her gün bir şeyler alıyoruz.  Bunların karşılığında bize bir fatura veya fiş veriliyor. Eğer bir ticari işletmemiz yoksa, çoğumuz fişleri önemsemeyip atıyoruz. Faturaları da ancak garanti işlemleri için alım tarihini belirlemek amacıyla kullanacaksak saklıyoruz. Eskiden olsa vergi iadesi almak için her ikisini de biriktirirdik. Beri yanda bize ev veya işyerimizde teslim edilen “hizmet”lerin faturası var. İletişim, elektrik, su, doğalgaz gibi temel hizmetler. Bunların da faturaları bir şekilde gösterdiğimiz adreslere geliyor.
Hizmet şirketleri, başta nasılsa kullanılmayacak faturaları elektronik ortamda yollayıp gönderme ücretinden tasarruf etmeye yöneldiler. Bu tasarrufu, “ormanlar yok olmasın” sloganı ile birleştirince yaklaşım daha sevecen göründü. Aman dikkat, Elektronik Fatura Kayıt Sistemi’nden (EFKS) sertifikalı olmayan faturalar, resmi işlemlerde geçerli değil. Elektronik ortamda edindiğiniz faturanın geçerli olup olmadığı belirlemek için ise üzerindeki elektronik imzanın doğrulanması gerekiyor.
Sistem bizde oturmuş ve çalışıyor görünmekte. Avrupa Birliği ise 2020 yılına kadar tüm faturaların baskın çoğunluğunun e-fatura olarak kesilmesini hedefliyor. Buradan, yılda 40 milyar avro tasarruf bekliyorlar. Ancak AB ülkeleri arasında kesilen e-faturaların, elektronik imzasını doğrulamak, özellikle KOBİ’ler için hem masraflı hem de karmaşık bulunuyor. Bu konuda bir forum kurulacak. Ele alınacak sorunların başında, ülkelerin elektronik imzalarının karşılıklı tanınır kılınması geliyor. Görünüşe göre, yeni bir “Schengen” karşımıza çıkacak. Buna da herhalde “fatura şengeni” deriz. Biz AB üyesi olmamakla beraber gümrük birliğinde olduğumuza göre bu çevrimde yer almalıyız. Peki nasıl? Konu karmaşık. Hani futbolda etkin savunma hattını tarif etmek için “top geçer adam geçmez” derler ya? AB ile ilişkilerimiz “mal geçer, fatura ışınlanır, adam geçmez” noktasına doğru gitmekte.
Aklıma takılan konu, e-irsaliye nasıl olacak? Bunun mal ile birlikte sevk edilmesi gerekiyor ya? Malın yanına bir bellek çubuğu mu koyacağız?
ETİKETLER : Sayı:805

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics