Yazarlar 07 HAZİRAN 2010 / 10:54

E-kitapların ayrık dünyaları

2009 yılında ABD’de elektronik veya kağıt formatında toplam 71 milyar dolarlık kitap satıldı. Ne çok büyük ne de çok küçük bir pazar ama kitaplar entellektüel, teknik ve iş hayatlarımız içinde her zaman belirleyici faktörlerden. Diğer yandan, kitap dünyası büyük değişiklerin eşiğine gelmiş durumda. Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Nasıl elektronik müziğin  icadı, son 50 yılda plak, kaset, CD üzerine kurulmuş müzik dünyasını darmadağın ettiyse, e-kitabın icadı da kağıt üzerine kurulu kitap dünyasını darmadağın edebilir.
Müzik dünyasının geçirdiği evrimi izlemiş olmanın avantajının farkında olduklarını düşünüyorum. İrili ufaklı yayınevleri ve e-kitap teknoloji şirketleri geçen hafta BookExpo konferansında bir araya geldiler. Benim aldığım izlenim, hala bir konsensüs oluşmamış olsa bile, gruplaşmaların oluştuğu ve kurumların harekete geçtiği yönünde.
Gelişmelere yayınevleri ve kitapseverler açısından bakıldığında ilk dikkati çeken şey, kitap formatlarının ayrık dünyası. Ayrık cihazlar ve formatlar tüketicileri itiyor. Kağıt bir kitap aldığınızda, evinizin istediğiniz odasında tutabilirsiniz ama Amazon Kindle ve Apple iPad kitapları ayrı dünyalarda yaşıyor. Birinde aldığınız kitabı diğerinde okumanız mümkün değil. E-kitaplar ayrık dünyalara ait ve bu iyi bir şey değil. Sonuç olarak, tüketiciler bağımsızlık isteyecektir. Aynı kitabı 3-4 farklı formatda 3-4 farklı cihaz için almak istemeyeceklerdir. Bu sadece bir maliyet problemi değil, bir kolaylık problemi.
Yayınevleri bu kavgada tüketicilerden yana. Tek bir format istiyorlar. Ancak, farklı sistemlerin sayısal haklar yönetim (DRM) sistemleri de farklı ve herkesin ortak korkusu korsanlık.
Eninde sonunda olacak şeyler var: Tamamıyla elektronik kitapevleri, tablet bilgisayarların yayılması, yayınevlerinin konsolidasyonu ve tüketicilerin birbirlerine e-kitap ödünç verebilmeleri. Bunlar olana kadar, kağıt kitaplar gayet sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edeceklerdir.
ETİKETLER : Sayı:774

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN