Yazarlar 20 EKİM 2014 / 09:37

e-Otoyol da var artık

Kıyıdan içerde kurulan Los Angeles (LA) ile şehri kıyıya ve Long Beach (LB) limanına bağlayan 30kilometrelik “Alameda Koridoru” otoyolunda TIR’lar, mazot/benzin değil, elektrik kullanarak gidecek gelecek. Hibrit motorlu TIR’lar, yolun elektriksiz kısmında “normal” yakıt yakacak, elektrikli kısımda e-TIR olacak.

Bu, bir Zihni Sinir Procesi değil. Hayaldi, gerçek oluyor. İmza: Siemens.

Ne de olsa bu arkadaşlar, 1882’de troleybüsü icat etmişti. Şimdi de troleyTIR’ı icat ettiler.

Neden böyle bir proje? Uçsuz bucaksız LA coğrafyasında 18 milyon nüfus yaşıyor. Ama şehirde hava kirliliği acaip boyutlarda. Yarım milyon çocuk astımlı. 200 bine yakın amfizem hastası (nefes darlığı). Bir milyon kadar astımlı. Bütün bunların sağlık sektörüne yüklediği masrafı 900 milyon Dolar hesaplamışlar. Vakitsiz ölümler ve bunun istihdama olumsuz etkisi de caba. LA-LB otoyolundan, ABD’nin ihracat-ithalatının % 40’ı geçiyor. Bir de bunun etkisi...

Siemens ve resmi kurumlar, projeye 13 milyon Dolar yatırdı: Yolun üzerine enerji kabloları çekildi. Amaç, zaman içinde, yük taşımacılığını tamamen elektrikle çalışan araçlarla yapmak. Şimdilik hedef, Temmuz 2015’te yolu 1 kilometrelik deneme trafiğine açmak.

Proje başarıya ulaşırsa, karbondioksit ve başka zararlı gaz salımı azalacak. Mazot/benzin yerine daha ucuz olan elektrik kullanılacak, enerji maliyeti azalacak. İkinci bir proje de sırada: Bir başka yolun, LB’den, LA’den ötelerdeki antrepo bölgelerine kadar uzayacak şekilde e-otoyola dönüştürülmesi.

 

 
ETİKETLER : 992
YORUMLAR
Dilek Arus 21 EKİM 2014 / 10:51 0 0
Merhaba Edip Bey,
Yazılarınızı ilk ben okuyamıyorum ama yine de takip ettiğimi bilmenizi isterim. Bizim de hızlı trenimiz var, teknolojik değil miyiz biz :))
Saygılarımla,

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics