Yazarlar 24 EYLÜL 2016 / 10:02

E-TİCARET DESTEKLENECEK AMA VERİLERİN DOĞRULUK PAYI?

Ağustos ayında, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi e-ticaretin destekleneceğine ilişkin iki açıklama yaptı (http://bit.ly/2cDcJJi, http://bit.ly/2debAqg). Amazon, Alibaba gibi uluslararası e-ticaret sitelerinde yer almayı teşvik edeceklerini açıkladı. Böylece, ihracatımızın da olumlu etkileneceği düşünülüyor.
Bakan Zeybekçi iki açıklamasında da, şu verileri aktardı: E-ticaretin toplam ticaretten aldığı pay, Türkiye’de %1.5, gelişmekte olan ülkelerde ise %6-7.
Oysa, TÜBİSAD’ın Haziran’da açıklanan raporuna göre (http://bit.ly/2d6ctCr), Türkiye’de e-ticaretin toplam ticaretten aldığı pay 2014 yılında %1.6 düzeyindeyken, 2015 yılında %2’ye yükselmiştir.
Bakan Zeybekçi’nin verdiği %1.5 mi, yoksa TÜBİSAD’ın araştırma raporundaki %2 mi doğru? İkisi arasındaki %25-30 farkın bir açıklaması var mı?
 
İlginç olan, Zeybekçi ilk açıklamasını yaptıktan sonra, Doğruluk Payı sitesinde bu farka dikkat çeken güzel bir analiz yayımlanmıştı (http://bit.ly/2cKMZs3). Buna rağmen, bakan ikinci açıklamasında bu analizi dikkate almamış ve yine ayni rakamları kullanmıştır.
Kamuoyu ile paylaşılan verilerin güvenilirliğini sağlamak önemli. Dolayısıyla, Bakan Zeybekçi’den ya farkı açıklamasını ya da verdiği rakamı düzeltmesini bekleriz. Ayrıca, gelişmekte olan ülkelere göre neden e-ticaret alanında bu kadar zayıf olduğumuzun da açıklanması beklenir.
 
ETİKETLER : 1089 Osman Coşkunoğlu

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics