Yazarlar 13 NİSAN 2015 / 09:07

Edward Snowden heykel olamadı

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) belgelerini Haziran 2013’te dünyaya açıklayan NSA çalışanı Edward Snowden, bazıları için ulusal bir kahraman, ama “Düzen” için vatan haini olmaya devam ediyor. Açıklaması, Guardian ve Washington Post’ta yayınlandıktan sonraki skandal ardından Rusya’nın siyasal sığınma hakkı tanıdığı Snowden, halen orada yaşıyor.

NSA, sadece Amerikalıları değil, ABD’nin dost ve müttefiklerini de dinlemiş, izlemişti. Bu büyük skandalın ikinci yıldönümü yaklaşırken, New York’un Kadıköy’ü Brooklyn’de bir parkta, geçen Pazar gecesi bir gecekondu heykel dikiliverdi. 5 Nisan Pazarı Pazartesiye bağlayan gece, Edward Snowden’in “klasik üslupta” yapılmış bir heykeliydi bu. Ağır başlı ve ciddi bir yapıydı.

Şehir yönetimi durumu sabah fark etti. 6 Nisan Pazartesi öğle vakti, heykeli parklardan sorumlu birimin görevlileri kaldırdı.

Heykelin kondurulduğu Fort Greene Parkı, her hangi bir park değildi. Burada, Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında (1775-1783) İngiliz savaş gemilerinde esir tutulurken ölen 11 bini aşkın Amerikan askerinin anısına dikilen Şehitler Anıtı da var.

2013 Skandalı aslında halen sürüyor. Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Roussef, kendisinin de “dinlenenler” arasında olduğunu öğrenince resmi ABD ziyaretini iptal etti. Brezilya’nın 1.3 trilyon Dolar değerindeki petrol ihalesine katılmaya hazırlanan Exxon ve Chevron ihaleden çekilmek zorunda kaldı. ABD Başkan Yardımcısı Biden, Roussef’i geçenlerde “yeniden” davet etti. Ama henüz bir sonuç yok.

 
ETİKETLER : 1017

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN