Yazarlar 06 HAZİRAN 2011 / 19:52

eG8 Forumu ve devletlerin interneti kontrol etme hayali

“İnternet dünyasının Davos’u” diye duyurulmaya çalışılan ve G8 Zirvesi öncesinde yapılan eG8 Forumu, Fransa Devlet Başkanı Nicholas Sarkozy’nin yüzünde patladı! Sarkozy, sansür, gözetim ve denetimin kendi dilindeki karşılığı olan “Uygarlaştırılmış İnternet” diye adlandırdığı “şey”in promosyonunu yapmaya çalıştı. Olmadı. Devletleri interneti kolonileştirmeye çağıran bu ses büyük tepki topladı. İnternet dünyasının önemli isimlerinden bir çoğu foruma katılmadı. Katılanlar da Sarkozy’ye cevabını vermeye geldiler.
İnterneti “uygarlaştırılması” gereken bir “Vahşi Batı” olarak gören bu söylem temelsiz bir mite dayanıyor. İnternet yasadışı, toplumun ahlak ve yasalarının uygulanmadığı bir alan değil. Bu yasaların bir çoğu internete zaten uygulanıyor; bazı yasalar uygulanamıyorsa, bu uygulanamaz oldukları için. Dolayısıyla internet kuralları değiştirmek ve geliştirmek için demokratik bir fırsat sağlıyor. Bu başka bir şey, tüm insanlığın malı olan internetin sadece devletlerin denetiminde olmasını istemek başka bir şey. Sarkozy bu düşüncesini, demokrasinin, dolayısıyla halkın tek temsilcisinin devletler olduğu iddiasına dayandırıyor. Gitsin bunu Tunuslulara ve Mısırlılara anlatsın!
Ünlü gazeteci Jeff Jarvis, Forumda Sarkozy’nin yüzüne, “zarar verme, sana düşen tek şey bu” dedi. Lawrence Lessig, “bu forumda interneti gerçekten temsil edenler yok, internetin geleceği ise zaten burada değil. İnternetin neye benzeyeceğini tasarlamayı sizlere bırakacak değiliz. İnternet, mimarisi gereği dışardan gelenleri inovasyona teşvik eder ve yerleşikleri tehdit eder: Murdoch gibileri, sizin gibileri” dedi. Yochai Benkler, “20. Yüzyılın kafasıyla 21. Yüzyıl ekonomisine yön vermeye çalışıyorsunuz. Boşuna” dedi. İnternetin en önemli sivil toplum kuruluşları ise ortak bir bildiri yayınlayarak, Forumu “açık ve tarafsız internete yönelik bir tehdit” olarak ilan etti (http://www.laquadrature.net/node/4454). Google, Facebook, Twitter gibi şirketlerin yöneticileri de bu itiraza katıldı.
Eski ekonomi ve bunların internetteki kurumsal uzantılarının çıkarlarını koruyan devletler ile internetin gerçek sahipleri arasındaki savaş giderek kızışıyor.
ETİKETLER : Sayı:824
YORUMLAR
Özgür Uçkan 13 HAZİRAN 2011 / 20:49 0 0
Haklısınız. Üstelik buna tüm paketlerin önüne getirilecek arayüzün arkasında çalışan bir mekanizma ile tüm internet kullanımının fişlenme, kayıt altına alınma imkanını eklerseniz, gizli filtrelemeye mahremiyet ihlallerini de ekleyebilirsiniz...
FİLTRE KULLANILMASINA TEPKİ 11 HAZİRAN 2011 / 22:38 0 0
Hükümetin atadığı BT kurulunun yetkili müdürü diyor ki biz 4 seçenek sunacağız, isteyen seçer isteyen seçmez diyor ve bizi anlamamakla yani ahmaklıkla suçluyor. Doktorası ile ilgisi olmayan konularda konuşması da dikkat çekicidir. Bu kurul sözde özerk bir kurul. Sunulan 4 seçeneğe göre, örneğin standart adı altındaki seçeneğe "az band genişliği" ve düşük performans verirsen (TCP delayleri yüksek olursa), bu da GİZLİ FİLTRE dir. İNSANI CANINDAN BEZDİREREK farklı seçeneklere yönelmesine zorlamak demektir. İnsanlar filtrelerini çocukları için kendi firewall larına koyarlar. Bunun için hükümetin bilgiye sansür koymasına gerek yoktur.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics