Yazarlar 27 MAYIS 2013 / 08:05

Eğitim için dediler ki...

Cumhurbaşkanı Gül:  “Üniversite çok. Ama üniversiteler, lise üstü eğitim kurumu olmamalı, mutlaka niteliğe çok önem vermeliyiz. Eğitim bakanlığı çok sık değişiyor. Sağlık, ekonomi ve ulaştırma bakanlıkları uzun süre değişmediği için başarılı olduk. Eğitime çok para da harcadık, kalıcı başarılı politikalar oluşturamadık. Orta gelirli bir ülke olarak kesinlikle kalamayız. Nüfusumuz da coğrafyamız da büyük. İlim, sanatta büyük hedeflerimiz olmalı. Bunun yolu da eğitimden geçiyor. Birçok alanda çok köklü değişimler yaptık ama eğitimde bunu gerçekleştiremedik. Onun için eğitim alanında yoğunlaşmamız gerekir. Tek tek düşündüğümüzde eğitimin öneminin farkındayız. Eğitim bütün bütçemizden en büyük payı alıyor.”
“Biz dünyayı sadece kendimizden ibaret olduğunu sanıyoruz. Dünya artık küresel köy olduğuna göre tanımak lazım. Biz eğitim planlamamızı yaparken kurumlar olarak artık bütün dünyayı hedef alarak yapacağız. Buradaki üniversiteden mezun olan gençler sadece Kayseri’de çalışmayacak, Türkiye’de çalışmayacak, yurtdışındaki bürolarda çalışacaklar. Bunları gerçekleştirecek bir nesli yetiştirmemiz gerekir.”
(Üniversiteler Şehri Kayseri Toplantısı. 18.05.13)
••
Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanı Ergün:
“Genç nüfusu eğitirsek, ancak onun yaratacağı katma değerden istifade edebiliriz. Genç nüfus iyi eğitildiğinde ekonomik ve sosyal birçok sorunun çözümü için en doğru adres olacaktır. Üniversiteler ekonomik ve sosyal kalkınmanın lokomotifi konumunda olacaktır. Çünkü bilginin merkezidir.
(Hedef 2023: Lider Ülke Genç Türkiye Zirvesi. Yıldız Teknik Üniversitesi. 19.05.13)
ETİKETLER : Sayı:923

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN