Yazarlar 09 MAYIS 2010 / 18:00

Eğitimcinin hali

OECD ülkelerinde ilköğretim 6-7-8. sınıf  öğretmenlerinin durumunu inceleyen Uluslararası Öğrenme Araştırması’nın (Teaching and Learning International Survey TALIS) Türkiye Ulusal Raporu yayınlandı. Türk ilkokul öğretmenlerinin durumunu 188 sayfada anlatan rapordan birkaç veri:
l Öğretmenlerimiz son 1.5 yılda ortalama 12 gün süreyle mesleki gelişim etkinliğine katılmış. Bunların yüzde 72’si, konferans ve seminerler. Yüzde 64’ü çalıştaylar.
l Öğretmenlerin yüzde 75’i bu tür eğitim etkinliklerinin mesleki gelişimlerinde etkili olmadığı görüşünde.
l Öğretmenlerin yüzde 55’i daha fazla mesleki gelişim etkinliği istemiyor.
l Yüzde 54’ü, eğitimde bilgi iletişim teknolojilerini kullanma becerilerinin geliştirilmesine ihtiyaç duyuyor.
l Yüzde 62’si özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere öğretim konusunda mesleki gelişime ihtiyaç duyuyor.
l En fazla 29 yaş ve altındaki öğretmenlerin yarısından fazlası mesleki eğitim etkinliklerine katılmak istiyor. Yaş ilerledikçe yeni şeyler öğrenme isteği azalıyor. Kendilerini daha yeterli buluyorlar.
l Ama, öğretmenin eğitim düzeyi ne kadar yüksekse, mesleki gelişim etkinliğine katılma arzusu o kadar artıyor. Lisansüstü eğitim almış öğretmenlerin yarısı “evet, daha eğitim istiyorum” diyor.
l Mesleki gelişim etkinliğine katılmıyorum çünkü bana uygun olanı yok diyenlerin oranı yüzde 44. Bakanlığın planladığı etkinlikler acaba bir ihtiyaç analizine göre yapılmıyor mu?
l Katılmayanların diğer gerekçeleri: Yüzde 39 ders saatim çakıştığı için. Yüzde 32 ailevi sorumluluğum fazla.
l Kadın öğretmen oranı yüzde 55 olduğu halde, okul müdürlerinin yüzde 91’i erkek. Oysa diğer TALIS ülkelerinde bu ortalama yüzde 44.
ETİKETLER : Sayı:770

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN