Yazarlar 19 ŞUBAT 2012 / 14:19

Eğitimde tablet kullanımı

Avrupa’daki en büyük oyuncak fuarı her yıl Şubat ayının ilk haftasında Nürnberg’de yapılır. Bu endüstri fuarına gelen 80 binden fazla iş insanı 2800 pavyonda 62 ülkeden sergilenen ürünleri tanıma fırsatı bulur ki bu yıl Türkiye’den de 24 şirket stand açmış. Fuarda açıklanan yılın oyuncağı ödülünü, bu sene Appmates şirketi iPad için hazırladığı bir oyuncak kazandı. Arabalar 2 filminden karakterlerin özel donanımlı minyatür modelleri, masaya konmuş bir iPad’in ekranında kayarak ilerleyen pist üzerinde yarıştırılıyor. Bu yıl birçok yerleşik şirket dahi tabletleri oyuncak düzenlerine bütünleştirmişler. Model tren şirketi Roco, setlerinin kontrolü için karmaşık bir uzaktan kumanda yerine, lokomotifin kumanda kabinini 3D bir iPad uygulaması olarak geliştirmiş. Zaten en çok indirilen tablet uygulamaları çocuk oyunları değil mi? Okul öncesi ve sonrası çağda, hayata bu kadar dahil olan tabletlerin okul çağına da etki edeceği çok açık. ABD’de 1,5 milyon iPad ile 1000’den fazla pilot yapılmakta. Yayıncıların da destek verdiği yeni iBooks 2 formatındaki bazı ders kitapları geçen ay tanıtıldığında, ilk 3 günde 350 bin adet indirilmiş.
Bu örnekler iPad’den olsa da açık kaynağı da arkasına alıp gelen Android tabletler de yaygın deneniyor. Açık kaynak modeli iyi değerlendirilirse Wikipedia gibi eserler ortaya çıkabilir. Bu amaçla yayıncılar ile açık kaynakçıların “beraber” geliştirdiği schema.org standardı, web içeriğini eğitsel açıdan etiketleyip arama motorları ile bulunmalarını kolaylaştırıyor. Buna karşılık Apple, iTunesU içerisinden eğitsel materyal satın alınabilmesini sağlayarak bir pazaryeri açtı.
İçerik çok kritik. Özellikle de çok konuşulan “sınıfı tersyüz etme” yaklaşımı hayata geçerse. Bu pedagojik modelde konulara giriş ve temel kavramları öğrenciler evlerinde, tablet uygulamalarından öğreniyor, sınıflarda ise birbirleri ile etkileşim, etüdler ve projeler yaparak bir arada olma hallerini deneyimsel açıdan değerlendiriyorlar. Hızla gelişen ölçme, takip ve yönlendirme yazılımları bu modeli tamamlarsa nihayet eğitimde teknoloji kullanımı için etkin bir ortam ortaya çıkacak.
ETİKETLER : Sayı:859
YORUMLAR
şkqwsbh 03 NİSAN 2012 / 10:35 0 0
tablet eğitimde nasıl herşeyi değiştirecek

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics