Yazarlar 07 EYLÜL 2015 / 02:04

Eğitimden izlenimler

Yukardaki fotoğrafı Ankara Gazi Üniversitesi Bilgisayar ve Eğitim Teknolojileri Eğitimi Bölümü’den Doç. Dr. Selçuk Özdemir 22 Ağustos’ta Twitter’da yayınladı: “Okullarda verilen elektrik-elektronik projelerini yapan dükkanlar var, ve biz neden icat çıkaramıyoruz diye ağlıyoruz. Derdimiz öğrenmek, bilgi-beceri kazanmak değil, karne notu! Çok pahalıya patlıyor bu ülkeye.”

Bu tweet’e gelen bazı yanıtlar:

“Ankara Ulus üniversite elektrik-elektronik ödevleri ile geçinir :D. Bu, üniversite çağındaki öğrencilerde de devam ediyor. Sonuçta tahsilli sayılıyorlar ama pratik vs. olunca tık yok. Hocam yüksek lisans, doktora tezlerini uzman ekipleriyle yazan yerlerin fotoğrafını unutmuşsunuz! Amaç, öğrenmekten çıkıp diploma toplamak olunca böyle oluyor. Maalesef yüksek not amaç olunca, amaca giden her yol mubahtır.”

*Milliyet’te Abbas Güçlü’nün 21 Ağustos’ta “Ekranla uyutuyor, tatille kandırıyoruz” başlıklı yazısından:

“Tableti, öğretmenin, okulun, kitabın yerine koymak gibi bir yanılgının içersine girdiler. Ama Allahtan uzun sürmedi. Şimdi ondan vazgeçtiler ama arkası gelmiyor... Eğitimi mühendislerden uzak tutmak gerekir. Çünkü onlar öğrenciyi bir insan olarak değil, tıpkı ekonomistler gibi bir sayı veya bir ürün gibi görürler. Sanki her biri, bir diğerinin kopyası gibi düşünüp, genel projeler üretip, herkese aynı reçeteyi sunuyorlar.”

*MEB Nabi Avcı, 8 ay önce şöyle demişti: “FATİH Projesi sadece bir donanım projesi değildir, aynı zamanda bir içerik projesidir ve yakın zamanda inşallah açıklamasını da yapacağız.” (İTÜ’de faaliyete başlayan Bilim Okulu’nun açılışı. 17.01.15)

 
ETİKETLER : 1037

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics