Yazarlar 17 KASIM 2014 / 10:26

Ekosistem, bütün parçalarının ayakta kalması ile yaşam şansı bulur

Geçtiğimiz ay gerçekleşen Bilişim Zirvesi açılış konuşmamda, markaların kendi etkinliklerini yapmaları, basın ve bayi gezilerini yurtdışına taşımaları, hepimiz için can suyu olan bilişim etkinliklerine gereken önemi vermemeleri nedeniyle sektörümüzün ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu söylemiştim. Sanırım, TBD Başkanımız Turhan Menteş Hocam bu konuşmamdan habersizdi, çünkü TBD Kurultayı açılışında benzer bir konuşma yaptı ve bu sorunun ilk defa dile getirildiğini ifade etti. Sonuçta aklın yolu bir ve hepimiz benzer sıkıntıları yaşıyoruz. Bilişim sektörünün gelişimine uzun vadede (belki de o kadar uzun değil…) sekte vuracak olan bu gelişmelere karşı uzun zamandır dile getirdiğimiz birlikte hareket etme yönündeki çağrımızı buradan tekrar gündeme getirmek istiyorum.

“Zirve ancak paydaşların hepsinin katılımı ile olur, aksi durumda ismi sadece tepe olur” demiştim ve bu görüşümü her platformda tekrar tekrar dile getirmeye devam edeceğim.

Markalar kendi etkinliklerinde sadece kendilerini anlatmaya devam eder, iş ortağı konumundaki sektörün diğer oyuncuları da bu etkinliklere sponsor olup pazarlama bütçelerinin büyük bir kısmını buralara aktarırlarsa, Türkiye’nin bilişim vizyonunun, sektörün gelişim stratejilerinin, farklı teknoloji eğilimlerinin vs. tartışıldığı etkinlikleri mumla arayacağımız günler hiç de uzakta olmayacak. Bu konuda geçen yazımda da uzunca bahsetmiştim, uzatmayacağım, markalardan sektör derneklerine, sektör çalışanlarından devlete kadar herkesin katkı ve desteğini bekliyoruz, her türlü işbirliğine açığız.

Bu arada bir istisna kişiden bahsetmeden olmaz. Bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer’e buradan da mesajımı iletiyorum;  Başkanım sizi seviyor ve sektörümüze olan katkılarınız için teşekkür ediyor ve bu desteğin devamını diliyoruz.

Kurultayın açılış konuşmasında Sn. Menteş’in de özellikle belirttiği, teknoloji basınına gittikçe azalan ilgi de diğer önemli bir konu. Bunu da geçen yazımda yazmıştım. Haberlerinizi Türkiye’nin her yerine kağıt veya elektronik ortamda dağıtan bu emektar kesime destek gerekiyor. Kağıt ve dağıtım giderlerinin artması ile soluk dahi alamayan yazılı basın, henüz oturmamış kar modelleri ile boğuşan elektronik medyanın sorunları çığ gibi artarken, bazı PR şirketleri ve reklam ajanslarının yanlış yönlendirme ve çalışmalarıyla yapılan hatalar işleri iyice imkansız hale getiriyor. Açık net ifade ile söylüyorum, bizlerin markalara, markaların bize ve ajanslara,  ajansların bize, tüm medyanın sektöre, sektörün devlet desteğine ihtiyacı var. Bu zincirin zayıfladığı yerden kopması durumunda 2023 sadece bir hayal olarak kalır.

Özetle ekosistem, bütün parçalarının ayakta kalması ile yaşam şansı bulur. Ekosistem çöktüğünde geride sadece havada uçuşan laflar kalır.  Önümüzdeki günlerde bu yanlışların toparlanarak düzeltilmesi hepimiz için hayati öneme sahiptir.  Çok satan şirketin inovasyon lideri, çok para kazananın hizmet ödülü aldığı bu demode yapıdan kurtulmak için bilişim sektörünün yolu bayağı zor.  Yine de ben geç kalındığını düşünmüyorum, gelin güç birliğini sağlayalım Sayın Bilişim Sektörünün bütün paydaşları.

Son olarak bahsedilmeden geçilmeyecek konu BThaber’in tarih ve emek kokan 1000.sayısı için çok az kalmış olması. 20 yıldır her hafta aksatmadan çıkarılan bu yayın, geçmişi aydınlatırken geleceğe de yön vermeye devam ediyor. Şimdiden emeği geçen herkesi kutluyorum.

info@muratgoce.com
ETİKETLER : 996

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics