Yazarlar 11 TEMMUZ 2010 / 18:00

Enerji yönetimi

Hayır, giderek büyüyen “kara delik”lerimizi güneş, rüzgar enerjisi ile doyurmaktan veya çeşitli önlemlerle kara deliğin boyutunu küçültmekten söz etmeyeceğim. Japon asıllı ABD doğumlu bir bilim insanı Dr. Michio Kaku’nun savlarını anlatacağım. O’na göre 3 tip medeniyet var. Bunlar arasındaki ayırım noktası, medeniyetlerin varlıklarını sürdürmek için gereksinim duydukları enerjiyi nereden sağladıkları ve nasıl yönettikleri. (*)
Tip 1 medeniyet, üzerinde yaşadığı gezegenin enerjisini kullanır diyor Dr. Kaku. Bu enerjiyi yönetir, yanardağları, depremleri kontrol edebilir, fırtınaların hasar vermesini önleyebilir, ihtiyacı olan enerjiyi de bu kaynaklardan sağlar.
Tip 2 medeniyet ki büyük olasılık kendi gezegeninin kaynakları tükenmekteyken, bu geçişi yapmış olacaktır, gezegeninin etrafında döndüğü yıldızın (bize göre güneş), enerjisini yönetir, “güneş patlamaları”  olarak bildiğimiz enerji boşalmalarını kullanarak enerji ihtiyaçlarını giderirler. “Startrek” (Uzay Yolu) dizisi böyle bir medeniyeti düşlemekte Dr. Kaku’ya göre.
Kendi yıldızlarının gücü de tükenen tip 2 medeniyetlerin, galaksilerinin enerjisine yönelmeleri ve tip 3 medeniyete dönüşmeleri söz konusu diye sürdürüyor savını Dr. Kaku. Bu aşamanın da bizlere “star wars” (yıldız savaşları) filmleri ile anlatıldığını dile getiriyor.
Bizim içinde bulunduğumuz durum ise bunlardan hiçbiri. Biz, deprem gibi gelecekte enerjisinden yararlanabileceğimiz olayları “tanrısal karar” (takdîr-îi ilâhî) olarak yorumlayıp, aşırı yağıştan oluşan sele kurbanlar verip, ihtiyacı olan enerjiyi de doğanın depolamış olduğu çürümüş bitkilerden (fosil yakıt) elde eden bir medeniyetiz. Dr. Kaku, bunu, sözünü etmeye değmez bir medeniyet türü olarak niteleyip “tip 0” olarak adlandırıyor.
Fosil yakıtlar, bir, en çok iki yüzyıl sonra tükenecek. İşte o zaman iki olasılık var. Ya tip 1 medeniyete dönüşeceğiz, ya da yok olup gideceğiz. Tip 1’e dönüşmenin gerektirdiği ortak aklın toparlanmasının aracı ise “internet”; (yasaklarımızla) doğru yolda mıyız?
(*)  http://tinyurl.com/2vd4lj2
ETİKETLER : Sayı:779

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN