Yazarlar 26 AĞUSTOS 2013 / 08:02

Engel (çuvaldız)

Son yazımda, bir bakanın sonradan düzeltilen “biz Müslümanız, bizden icat çıkmaz” sözlerini ele almış ve Müslümanlığın, din öğelerini bilim ve yaşam tarzına dayatmadığı durumlarda “icat çıkmasına” engel oluşturmadığına güncel örnekler vermiştim. Önde gelen bir üniversitemizden bilişim alanında bir profesör, “bizim bölümde sürekli, 70 kadar nitelikli beyin bulunuyor” diyor. “Bunların doktora çalışmalarını yaptıkları sürede üzerinde bulundukları yürüyen merdivenin öbür ucu, batı dünyasına açılıyor. Doktorasını bitiren, soluğu AB’de veya ABD’de alıyor”. Ekliyor: “bunların çoğu, oradaki ortamı burada bulsalar yarı paraya buraya dönecekler”.
Tüm dünyada Türkçe adıyla anılan icatlara bakın: yoğurt ön sırada, onu kefir ve döner izliyor. Üstelik döner ve onun akrabası cağ kebabının çok önemli bir özelliği var: “mangal”da etin yağı ateş üzerine düşüyor ve yanarak ete siniyor (lezzeti de bu veriyor), döner ve cağ kebabında yağ ateşe düşmüyor ve kanserojen olduğuna inanılan yanık yağ buharı ete sinmiyor. Atalarımız işin püf noktasını keşfetmiş olmalılar. Bu icatların kökeninin Türklerin Müslüman olmalarından öncesine dayanıp dayanmadığı veya Yılmaz Özdil’in Müslümanlıkla icat arasındaki seçimi yaparken icat yapacakları “gavur İzmir”e davet etmesini bir yana bırakalım, biz o sürekli yenilenen 70 beyin neden yurt dışına gider ona bakalım.
Kanımca tek bir neden var: “Türkiye’de kalsalar, icat yapamayacaklar”. İcat yap rafa koy, sonuç almayan, beyinleri körelten ve karın doyurmayan bir eylem. İcadı yaptığınızda bunun topluma sunulması, satılıp yeni icatlara para sağlaması gerek. Hattâ bu beyinlere “icat ısmarlayan” bir ortama gerek var. Türkiye’de sanayi, üzgünüm, çoğunlukla bu noktada değil. Kişisel kanım, “bizden icat çıkması”na birincil engelin sanayinin talepsizliği ve umursamazlığı olduğu. “İcat çıkartabilen” beyinlerin kendilerine dayatılacak yaşam tarzından çekinmeleri ve diyelim gavur İzmir’e kaçmaları, eğer olacaksa, sanayinin oluşturduğu engel kalkınca ortaya çıkacak.
ETİKETLER : Sayı:935

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics