Yazarlar 03 MART 2014 / 08:09

Eve Kadar Fiber Konseyi Avrupa Toplantısı (FTTH Council Europe) Stockholm 2014

Bu yıl İsveç’in başkenti Stockholm’da 18-21 Şubat tarihleri arasında düzenlenen 11. Eve Kadar Fiber Konsey toplantısına 84 ülkeden 3000 delege, 120 şirket katıldı. 12 atölye çalışmasında 170’i aşkın konuşmacı görev alırken yüzün üstünde medya kuruluşu, açılış konuşmalarını ve oturumları takip ediyordu.

18 Şubat tamamiyle atölye çalışmalarına (workshop) ayrılmıştı. Özellikle “Akıllı Şehirler-Smart Cities” başlığıyla sabahın erken saatlerinden akşama kadar büyük bir emek harcanarak sürdürülen bu sunumlarda ilginç tablolar oluştu. Örneğin “akıllı şehirler” çalışma grubunda yer alan konuşmacılar, şef aşçılar gibi başlıklar giyip salonun tüm duvarlarına yapıştırdıkları mönülerle teknolojinin içeriğindeki tüm yenilikleri gözler önüne sermişlerdi. Her zaman akıllı şehir oluşumunun olmazsa olmazı diye dile getirilen Bilişim, Ulaşım ve Enerji üçlüsünün güncellenerek;
Akıllı Yönetim (Smart Governance)
Akıllı Ekonomi (Smart Economy)
Akıllı Mobilite (Smart Mobility)
Akıllı Çevre (Smart Environment)
Akıllı İnsanlar (Smart People)
Akıllı Yaşam (Smart Living
başlıkları altında çalışma yapılması önerildi ve bunların detaylı olarak ele alındığı 200 sahifelik “Mapping Smart Cities in EU” raporu üyelerin incelemesine sunuldu. Rapor, çalışmaları en ince ayrıntılarıyla gözler önüne sererken, dikkat çeken “Akıllı Şehirler” için gereken standartların oluşturulmaya başlanmış olmasıydı. Görülen o ki, bir süre sonra yepyeni standartlar hayatımıza girip bizi yeni kavramlarla sarıp sarmalayacak.
Bu yıl konferansın açılışını İsveç BT ve Enerji Bakanı Anna-Karin Hatt gerçekleştirdi ve konuşması tüm konferansa damgasını vururken -Tanrı her ülkeye böyle bir bakan vermeli! dedirtti. Bakanın konuşmasında ‘genişbant internet hizmeti’nin halka verilmesi gereken en önemli destek olduğunu defalarca vurgularken stratejilerinin 2020 yılına kadar ev ve işyerlerinin yüzde 90’ına 100Mb/s ve fazlasını vermek olduğunu belirtti. Bugün itibariyle İsveç’teki ev ve işyerlerinin yüzde 53’ü bu imkandan yararlanırken -yatırımcıların, çok masraflı olacağından uzak ve sapa yerlere yatırım yapmaktan kaçınması sebebiyle- kamu finansmanı sağlayarak birçok bölgeye “Küçük Köylere Kadar Fiber (SFTTV)” organizasyonu yaptıklarını anlattı. Anketler en az iki sorunla karşı karşıya gelebileceklerini göstermiş; uzak noktalara erişimin aşırı masraflı olması ve penetrasyon oranı. Ardından yapılan çalışmalarda da, penetrasyondaki yüzde 10’luk artışın Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’da yüzde 1’lik bir artış getirdiği gözlemlenmiş. Ayrıca, hızın da önemli bir etken olduğu ve daha yüksek hızlarda veri akışını sağlamanın ekonomik faaliyetleri hızlandırarak, yeni işler, yeni hizmetler daha fazla istihdam ve zenginlik getirdiği tespit edilerek hedefler bu yönde oluşturulmuş. Sözünün sonunda söylediği ise internet olgusundan korku duyan yöneticilere bir ders gibiydi. Bakan, İnternet; demokrasi, iş hayatı ve dostluklar için harika bir araç. Geçmiş seneler, internetin bize ne çok şeyler kattığını gösterdi. Şimdi interneti aynı hedeflere uygun halkımızın hizmetine sunup görevimizi yerine getirme zamanıdır, diyerek konferansa katılan herkesin takdirini kazandı. Benzer günlere kavuşabilmek dileğimi tüm BThaber okuyucularıyla paylaşmak istiyorum.
Davetli konuşmacı Dr. David Bosshart (GDI) söze “Ne kadar yavaş hareket edersen o kadar hızlı ölürsün. Veri zenginliği ile sayısal karmaşa arasındaki ivmeye dikkat” diyerek söze başladı. Anlattıkları, verinin kullanımı kadar nasıl ele geçirildiğinin de önemi vurguluyordu.
Katılımcı şirketlerden sadece biri Türk şirketiydi. Türkiye’den konferansa katılanlar ise iki elin parmağını geçmiyordu. Sergi alanının tam ortasına yerleştirilen mavi renkli FTTH çadırı ise geçmişin ve geleceğin sergilendiği bir ortam sağlamıştı. Akıllı Ev kavramının hemen yanında 3D yazıcı çalışıyor, e-sağlığın önemi vurgulanıyor, masa şeklindeki ekranda tüm dünya incelenebiliyordu. 4 Kasım’da yapılacak olan “Gimme Fibre Day”e katılım için çağrı yapılan düzenek iş son derece sevimli ve dikkat çekiciydi. Gençlerin görev aldığı bu bölümde elinize tutuşturulan pankartlarla “Fiberimi isterim, fiberimi ver” mesajları iletiliyor, resminiz çekilerek Facebook’a anında aktarılıyordu.
Sonuç olarak; gelecek yıl Varşova’da yapılacağı açıklanan bir “Eve Kadar Fiber” konferansı tamamlanırken hatırda kalan en önemli mesaj; demokrasi, daha fazla iş olanağı ve daha fazla zenginlik için genişbantlı internetin olmazsa olmaz olduğuydu. Umarım güzel ülkemin güzel insanları da bu imkanlara –zaman kaybetmeden- sahip olur. Tüm okuyucularıma Stockholm’dan saygı ve sevgilerimi gönderiyorum. Gülen yüzleriniz solmasın.
ETİKETLER : Sayı:961
YORUMLAR
Metin Ulman 05 MART 2014 / 20:31 0 0
Insanligin, teknolojinin ,Bilim ve ilmin ustaligin maharetin daima politikanin onunde kostugu guzelim Turkiyemizde cagdas bir konuda onderlik yaptiginiz icin sizi cok takdir ediyorum.

Teknolojinin ulkemizdeki hayati ne kadar kolay bir duruma getirdigini biliyoruz.Fiberoptik ve lazer teknolojisinin ne kadar faydali oldugunu ufak bir gurup teknolojist idrak etmektedir

Bu konuda onderlik yaptiginiz icin sizleri kutluyorum ve basarilar dilliyorum

Dunyanin en ileri ve guzel ulkelerinden birinde bu guzel konular ustunde guzel insanlarla calismak iftihar edilecek bir durum

Selam ve sevgiler Datcadan
Ekrem Bayhan 05 MART 2014 / 17:57 0 0
Degerli Hocam,
FTTH konferansindaki izlenimlerinizi, gelismeleri ve degerli bilgileri bizlerle paylastiginiz icin tesekkür ediyorum. Bu konuda, anladigim kadariyla, teknoloji hizla ilerlerken, Internetden korkan
bir ülke olarak, bu hizli gelismelerin neresinde kalacagimizi merak ediyorum.
Tesekkürler, saygilar.
Tunga Gül 05 MART 2014 / 14:48 0 0
Değerli gözlemlerinizin ve yorumlarınızın tamamına katılıyorum.Kuzey Avrupa ülkelerinin sosyal ve ekonomik gelişmişliğinde geniş bant hizmetinin yaygınlığının önemli etkenlerden birisi olduğu çok net görülüyordu.Bizdeki gibi altyapı yatırımlarının kösteklenmesi yerine desteklenmesinin refah düzeyini yükselteceğini, elbet bir gün vatansever bir idareci anlayacak.Konferansın en manidar yorumunun Anna-Karin Hatt'ın internet yasaklarının yanlışlığı konusundaki yorum olduğunu düşünüyorum.
Perihan Gürbüz 05 MART 2014 / 13:19 0 0
İhsan Bey;
Katılamamış kişileri buradan da olsa bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.. Daha detaylı sohbet etmek isteriz en kısa zamanda..
Mehmet Çelikyay 04 MART 2014 / 15:14 0 0
Saygıdeger Hocam,Sizlerde olmasanız bu gelişmelerden haberimiz olmayacak.Genişbant erişimin gelecek 0n yıllarda sadece bir ürün olmaktan ziyade ,ülkelerin ve toplumların gelişimi ve refahı için önemli bir kaldıraç niteliğinde olacağını gösteriyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics