Yazarlar 23 ŞUBAT 2015 / 07:02

Eve Kadar Fiber Konseyi bu yıl Varşova’daydı

Bu yıl ‘iletişimi eksiksiz bir Avrupa yaratmak’ anlamına gelen “Creating a Connected Continent” motto’sunu seçen 12. Avrupa-Eve Kadar Fiber Konseyi (FTTH COUNCIL), 10-12 Şubat tarihleri arasında Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlendi.

Konsey toplantılarına 84’den fazla ülkeden 3 bini aşan delege, 120 şirket katıldı. 9 atölye çalışmasında 160’dan fazla sunum gerçekleştirilirken, konuyla ilgili yüzlerce medya mensubu açılış konuşmalarını ve oturumları takip ediyordu. 3 Analist firma yıl boyunca gerçekleştirdikleri analizleri, 23 partner firma ve 8 medya kuruluşu çalışmalarını paylaşıyordu. Yepyeni uygulamaların sergilendiği ‘Dünya Kadar Uygulamalar Çadırı-World of Application Dome’ içinde henüz hayatımıza girmemiş teknolojik buluşlar yer almıştı.

Açılıştaki ilk sürpriz, iki gencin önce büyük ekranda internet üzerinden görüntülü görüşmeleri,  ardından sahneye çıkarak joystick’lerle kontrol ettikleri 2Breakdance Battle’oyununun içinde yer alan rap dansçıların bir süre sonra -fiber bağlantının sağladığı hız ve kaliteyi vurgulamak amacıyla- sahneye fırlayarak yaptıkları muhteşem gösteriydi.

Gösterinin bu bölümünün peşinden sahneye, Polonya Yönetim ve Sayısallaştırma Bakanı Andrzej Halicki davet edildi. Halicki konuşmasında Polonya’nın altyapısında büyük bir süratle yapmayı hedefledikleri yenilemeyi ve genişbantlı hizmet sunumunun ticari yönünün önemini vurguladı.

FTTH Avrupa Konsey Başkanı Karin Ahl açılış konuşmasında; eve kadar fiber uygulamalarında maliyetlerin düşürülmesi, altyapı yatırımlarında uzun vadeli destek sağlayacak politikalar uygulanması bu nedenle Avrupa Komisyonu’na büyük görevler düştüğüne işaret ederek Avrupa’nın iletişim hız ve kalitesine katkı yapmanın yeni iş alanları ve istihdam yaratmak bakımından çok önemli olduğunu açıkladı.

Ardından söz alan Avrupa Sayısal Ekonomi ve Toplum Komisyonu üyesi Anna Herold, yüksek hızda genişbant uygulama maliyetinin 2 milyar avro civarında olduğunu ve bunu ancak özel sektörün gerçekleştirebileceğini belirtti. Bu alanda yatırım yapacak olan firmalara sağlanacak desteklerle ilgili yoğun çalışma içinde olduklarını söyleyen Herold, görevde oldukları 5 yıl içinde bu amaca yönelik önemli adımlar atacakları sözünü verdi.

BEREC (Board of European Regulators for Electronic Communication) yönetim kurulu başkanı Prof.Fátima Barros ise konuşmasında: -Geleceğe cesaretle bakılması gerektiğini, geleceğe uyumlu ortak bir düzenleme (regülasyon) yapmaya büyük önem verdiklerini, bu arada güvenliğin anahtar sözcük olduğunu ve IP trafiğinin 2016’da zetabyte’ı (1021) geçeceğini (bk.Not) hatırlattı. BEREC’i ülkemizdeki BTK gibi ülke BTK’larının ortak çalışma yaptıkları kurul olarak görebilirsiniz. Ve böylelikle ülkelerin geleceğini tayin etme açısından önem ve anlamı daha iyi anlaşılacaktır.

Genelde  konuşmacıların hedeflerinde Avrupa’daki sayısal uçurumun (Digital Divide) azaltılması vardı. Bu konu -ağırlıklı olarak- kırsal kesimde yaşayanları daha fazla ilgilendirdiğinden ödül Portekiz’de başarılı kırsal çalışmalara imza atan dstelecom’dan Xavier Rodríguez-Martín’e verildi.

Çalıştaylarda ağırlık, FTTH konusunda Eğitim ve Test/Ölçüm’lerin önemi, Akıllı Şehir uygulamalarında yeni eğilimler, Akıllı Şehir Amsterdam çalışmaları ve Akıllı Şehir Komitesinin çalışmalarında ilk kez yer alan  ‘Akıllı şehir metodolojisi ve Akıllı Varşova için özel ipuçları geliştirilmesi’ni ele alan sunumlardı.

“Akıllı Şehirler aynı insanlar gibi işlemeli” deyimi sıkça kullanılıyordu.

“Dünya kadar uygulama” başlığı altında gerçekleştirilen çalıştayda ise;

-e-Sağlık ve yaşlıların bakımı,

-Ev güvenliği ve otomasyonu,

-Uzaktan çalışma ve sanal firmalar,

-Evde eğlence ve zaman dönüşümlü TV., konuları geniş şekilde ele alınıp detaylıca tartışıldı.

Gelecek FTTH Konseyinin 16-18 Şubat 2016 tarihleri arasında Lüksemburg’da yapılacağı açıklanırken binlerce BT profesyoneli, bu katılımdaki paylaşımların ne kadar yararlı olduğunu ve gelecek yıl tekrar buluşup gelişmeleri tartışacakları günü iple çektiklerini söylüyorlardı. Umarım bu çalışmalardan ülkemizden katılan profesyoneller ile  varsa devlet kurumları da ders çıkarır ve aydınlık bir geleceğe yürümek üzere yola çıkabiliriz. En içten saygı ve sevgilerimle.,

Not: 1 ZETTABYTE = KİTAPLARIN ÜSTÜSTE KONULARAK DÜNYADAN 20 KEZ PLUTO GEZEGENİNE ULAŞILMASI DEMEKTİR (115,87 Milyar Km)...

ihsan.mutlu@botmas.com.tr
ETİKETLER : 1010
YORUMLAR
Metinmmmm Ulman 05 MART 2015 / 18:34 0 0
Teknolojinin insanligin hizmetine girip insanliga ve medeniyete verdigi avantajlari isitmek cok guzel sizde memleketimizde bu isin pioneeri oldugunuz icin candan tebrik ederim.Bu konuda memleketimizde bilgi cok kisitli oldugu icin iletisim konusunda fiber iletisim cihazlarinin kullanis orani usa da avrupada ve ulkemizde yusde kactir
ilerde boyle bir bilgi verebilirseniz cok memnun olurum.
Basarili dostum sizlere sihhat afiyetler ve basarilar dilerim
ufu 24 ŞUBAT 2015 / 12:42 0 0
Sevgili İhsan abi,
Bu değerli bilgilere bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ederiz eline koluna sağlık.
Saygılarımla,
ufuk can
ENGİN ŞİT 24 ŞUBAT 2015 / 11:17 0 0
Elinize, dilinize, kaleminize sağlık İhsan Bey. Gerçekten teknolojiyi bu kadar takip eden, kovalayan, bu konuda ilham veren bir insansınız., özellikle gelişim ve girişimcilik konusunda örnek bir insan olduğunuzu ve bu konularda sizi kendime örnek almaya çalıştığımı itiraf etmek istiyorum.
Saygılarımla.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics