Yazarlar 10 MART 2014 / 08:15

Evinizin musluğundan bardağınıza renkli gazoz akışında internetin etkisi olur mu?

Çocukların hayalidir, buzdolabını açınca çikolata, sakız, gazoz benzeri keyif maddelerini almak, anneleri görmeden bir köşede bunları keyiflerince tüketmek. Tabii her zaman bu mümkün değildir, köşedeki bakkalda gazozu bedavaya vermez ki.
Bu hayali bundan 15 sene önce bir sunumda dile getirmiş ve soda devlerinin “vending machine”leri önce buzdolabı ile bütünleştireceklerini bilahare de musluklarımızdan soda akabileceğini hayal ediyorum demiştim. Biraz farklı algılanmıştık doğal olarak.
“Soft Drink” sanayisinin geçmişine bakınca “vending machine” den önceden çekilmiş kahve ile kaynar suyu karıştıran sistem size sadece sert, orta ve yumuşak ve şeker seçeneklerini sunan bir mekaniğini görürüz. Sonrasında farklı taze kahve çekirdeklerini anında istediğiniz kalınlıkta öğütüp bunu sıcak su, buhar ve süt tozu sonrasında süt ile birleştirdi, akabinde de kapsul kahve makinesini evlerimizde gördük.
Bu makineler öncesinde aynı yerden çorba da gazoz da verilebiliyordu. Daha sonra uzmanlaşan makinelerde bu özellik kaldırıldı. İnternet öncesinde kablo ve kablosuz sistemlerle envanter takibi yapan sistemler ardından debit card, credit card ve nakit ile çalışmaya devam ederken küçük ödemeler için akbil benzeri RFID uygulamalarını bankalar kullanıma açtılar. Cep telefonunun hayatımıza girmesi ile artık cep telefonu banka hesabımız haline geldi ve bunları kullanarak ödemeye başladık. Ödeme, envanter, kritik stok, hava sıcaklığına göre fiyat ayarlaması vb birçok BT uygulaması burada iş sahiplerinin yardımına koştu.
Malum bu içecekler günün her saatinde ve her yerde tüketilebilir olduklarından çok yaygındırlar. İçlerinde ağırlıklı olarak çeşme suyu vardır. Kimisi kaynamıştır çay ve kahve örneğinde olduğu gibi kimisinde de olduğu gibidir kola ve gazozda olduğu gibi
Kola ve gazoz içinde biraz gaz biraz şeker biraz da renk veren madde bulunur. Şişelemesi, dağıtması ise hep maliyettir üretici için. Lokantalarda mix gönderirler o yüzden her lokantada içilen kola bardağının tadı farklıdır. Hatta kimi lokantalarda gaz oranı bile farklılık gösterir.
Bugün geldiğimiz noktada gazoz/kola konsantresini küçük kapsüle koyan şirketler tıpkı espresso yapan makine düzeneği gibi evlerin çeşme suyuna bağladıkları düzeneklerle anında kola ya da gazoz satışına giriyorlar. Yapmanız gereken farklı tad ve renklerdeki kapsülleri almak bunları evdeki sisteme koyup bardak bardak kola/gazoz üretmek. Bu sayede üretici şirket şişeleme, saklama ve taşıma maliyetlerinden hayli tasarruf ederken sizin de suya daha fazla para vermenize gerek kalmayacak.
Bundan sonraki aşama ise Internet üzerinden kendi karışım formullerini/lezzetlerini uygulamaya koyan ve kendi adları ile bunu arkadaşları ile paylaşan gençlerin soft drink pazarındaki ürünleri konuşulacak. Begüş’ün soda karışımı geçen partide çok güzeldi haydi ondan yapalım diyecekler ve karışımın oranları internet üzerinden otomatik olarak soda makinesine geçecek volaa...Ya da sosyal ağlar üzerinden karışımlarını paylaşanların en çok beğenilen Gülciş’in tadı bir müddet sonra özgün kapsül olarak raflarda yerini bulacak.
Kimler mi zarara uğrayacak bir asırdır kamyonları ile bunları taşıyanlar depolayanlar ve kapsüllere para yetiştirmeye çalışacak olanlar doğal olarak.
ETİKETLER : Sayı:962

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics