Yazarlar 13 TEMMUZ 2015 / 06:27

Eyfel Kulesi’ne telif hakkı

Avrupa Parlamentosu’nda sağ eğilimli üyelerin desteklediği bir tasarı eğer Parlamento tarafından da benimsenirse, Avrupa’da fotoğraf çekmek “bir dert” halini alacak. Çünkü tasarıya göre, Avrupa’daki kültür mirası binaların ve kamusal alandaki sanat eserlerinin telif hakkı varmış! Bu nedenle, eğer böyle bir binanın resmini çekip yayınlarsanız telif ücreti ödemeliymişsiniz. Bu saçma sapan tasarıyı Parlamentoda çoğunluğun desteklemesine hayret mi etmeli, yoksa hiç hayret etmemeli mi? Bu tartışmaya bir de uygun isim takıldı: Panorama Sorunu.

Eğer bu tasarı kabul edilirse olacak şu: Diyelim, Berlin’deki Brandenburg Kapısı önündeki selfie’nizi blogunuzda yayınlamak isterseniz ücret ödeyeceksiniz. Çünkü o binanın telif hakkı var. Zaten halen, bazı ünlü binalar için Fransa ve Belçika, telif hakkı uygulaması yapıyor. Eyfel Kulesi’nin “gece” görüntüsü telife tabi. Brüksel’deki Atomium da öyle. Bunların fotoğrafları izinle yayınlanıyor. Diğer AB ülkelerinde böyle bir sınırlama yok. Bir kamusal binanın resmini çekip ticari amaçla dahi kullanabilirsiniz.

Alman Fotoğrafçılar Birliği (Freelens), eğer yasalaşırsa, Avrupa’daki her bina için ayrı ayrı izin talep etmenin imkansızlığını dile getirdi: “Bu, kamusal alanda profesyonel fotoğrafçılığın sonu olacaktır. Ve bundan sadece biz değil, dünyadaki bütün fotoğraçılar etkilenecektir.”

Wikipedia Vakfı da tartışmaya katıldı: “Böyle bir uygulama yüz yıldır var olan özgürlükleri sınırlamaya yöneliktir.” Wikipedia, konuyu protesto amacıyla sayfasındaki Louvre (Paris) ve Elbe Philharmonic (Hamburg) binalarının fotoğraflarını kararttı. Online protesto dilekçe sayfası açtı. Parlamento, 21’inci yüzyıl iletişimine yenilikçi kolaylıklar getirse daha iyi edecek.
ETİKETLER : 1030

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN