Yazarlar 04 KASIM 2013 / 08:15

F vs.Q

Okur - yazar mısınız? Bu yazıyı okuduğunuza göre, okur olduğunuzu tahmin edebiliyorum. Peki yazabiliyor musunuz? Büyük çoğunluğunuzun “elbette” dediğini duyar gibiyim. Kaçınız zamanında güzel yazı ve okuma dersi aldı? Alanlarınız olmuştur mutlaka. Hatırlar mısınız öğretmenimiz kalemle, el yazısıyla, inci gibi tarif ettiği yazı şeklini kullanmamızı isterdi. Şimdilerde ise tablet ve sanal klavye moda. Klavye çıktı incilerimiz döküldü mü?

“Kalem kılıçtan keskindir” demiş atalarımız. Günümüzde kalemi, tablet aksesuvarı olarak kullandığımızı düşününce söz anlamını yitiriyor maalesef. Bir de yazı aracımız klavye var. Klavyeniz Q mu yoksa F mi? Şu sıralar, F klavye mi yoksa Q klavye mi tartışmaları tekrar canlandı. Okumayı bilen ve araştıran herkes, Q klavye tasarımının  tamamen ilgili makinenin (Daktilo) hızını kesmek/yavaşlatmak amaçlı olduğu sonucuna varacaktır. F klavyenin kısa hikayesi ise; Türkçe için geliştirilmiş bir klavyedir. Teknik olarak karşılaştıranlar, Türkçe bir metni F klavyede yazmanın Q klavye ye göre daha kısa sürdüğünü söylüyorlar. Ne fark eder ki? Amaç yazmaksa bir şey fark etmez tabi. Okuyoruz, dinliyoruz ama çok az yazıyoruz. İşin içine bir de dokunmatik ekran ve hazır veri girince, bütün yapmamız gereken tıklamak oluyor. Yazılım için de durum bundan farksız.  İşin bilincinde olan ve  kod yazan mühendis arkadaşlarımız, “Fareden daha fazla klavye kullandığımızda işte o zaman üretmeye başlamış oluruz.” diyorlar. Çok haklılar. Hiçbiri F yada Q ya takılmıyor bile. Söz konusu üretme isteği. Var olanı, hazırı kullanıp tüketmek değil. On parmakla çok hızlı klavye kullanıyor olabilirsiniz. Hatta on parmağınızda on marifet de olabilir. Fakat parmaklarınızı üretmek için kullanmıyorsanız ne fayda! Tek elimizin işaret parmağıyla dünyayı kontrol edeceğimizi vadeden teknolojik aletler var. Emin olun onu tasarlayanlar, yazılımcılar, zamanlarının çoğunu klavye kullanarak ve tüm parmaklarını çalıştırarak geçirmişlerdir.

Her ne kadar güzel yazı ve okuma dersinden geçsem de el yazım çok kötü. Bu sebeple klavye benim için tam bir kurtarıcı. Bu yazıyı Q klavye ile yazdım ve hiç zorlanmadım. F klavye de olabilirdi tabi. Yine zorlanmazdım. “F” ten püften konulara zaman harcamaktansa aklımı ve klavye kullanarak size bu yazıyı üretmeye çalıştım. Bu benim bir “inci” yazım.
YORUMLAR
Emre 21 OCAK 2014 / 14:59 0 0
Ersin Bey tebrikler. Çok başarılı bir yazı olmuş :)

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics