Yazarlar 26 KASIM 2012 / 15:52

F5 Networks, Citrix, Cisco...

Bulut bilişimin yaygınlaşması sonucu veri merkezlerinin önemi günden güne arttıkça, bu değişimin getirdiği etkileri BT hayatımızın her tarafında düzenli olarak gözlemlemekteyiz.
Uygulamaların veri merkezleri üzerinden kullanıcılara daha optimize olarak servis edilebilmesi, aynı bant genişliği ve donanım limitleri içerisinde çok daha fazla kullanıcıya hizmet edilebilmesi amacı ile günden güne popülerleşen yük dağıtım donanımları bu yazımızın konusu.
Gartner’ın son yayınladığı “Magic Quadrant for Application Delivery Controllers” raporuna göre, bu donanımlar genel olarak portal uygulamaları, ERP sistemleri, Microsoft Exchange Server ve Lync Server sistemleri, sanallaştırma sistemleri ve web siteleri gibi projelerde yoğun olarak tercih ediliyor. Optimizasyon, son kullanıcı uygulama performansı, donanım ve ağ kaynakları kullanımı, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve sürdürebilirlik anlamında yararlı olan bu cihazların, 2012 yılında hazırlanan son rapora göre lideri “F5 Networks” olarak belirtilmiş. Bildiğimiz gibi, aynı alanda faaliyet gösteren Citrix, Netscaler ürünü ile F5 Networks ile ciddi rekabet ediyor.
Bu alanda en son gelişmelerden bir tanesi ise, sadece bir ay kadar önce açıklanan Cisco-Citrix işbirliği. Geçen ay internet haber sitelerinde gördüğümüz açıklamaya göre, Cisco, ADE (Application Control Engine) ürün ailesini Citrix Netscaler ürünü ile değiştirmek üzere emekli ediyor. Citrix’in uzun zamandır, Xenserver ürün ailesi aracılığı ile VMware ile rekabetinde, bundan sonra Cisco’nun gücünü de yanında bulunduracağını öngörmek olası.
Yapılan açıklamada, iki şirketin Ar-Ge mühendislerinin ürünlerin bütünleştirmeleri için çalışmaya çoktan başlandığı, ilk etapta ise Citrix Netscaler yazılımının, “Cisco Nexus 1000v Distributed Virtual Switch” ve “Cisco Nexus 1010 Services Appliance” cihazlarında çalıştırılmasının planlandığı belirtilmiş. Aynı zamanda Citrix Netscaler API’lerinin (Application Programing Interface), Cisco API setine de bütünleştirileceği belirtilmiş. Bu sayede, ilerde birçok Cisco cihazında Citrix Netscaler yeteneklerinin görülebileceği anlaşılmakta.
Son aylarda bitmek bilmeyen patent davaları ve savaşlardan geçilmeyen sektörümüzde, bu gibi işbirliği anlaşmalarını görmek, bizleri mutlu ediyor. F5, Cisco ve Citrix şirketlerinin rekabeti bakalım 2013’te neler gösterecek?
ETİKETLER : Sayı:897

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics