Yazarlar 01 NİSAN 2013 / 08:13

Fareden maymuna

Akşam yemeklerini yeni aldıkları televizyonun bulunduğu salonda yiyeceklerdi. Dizi başlamadan masa hemen hemen hazırdı. Etrafta birkaç kumanda aleti vardı ama yine de açmak için eşinin mutfaktan dönmesini bekledi. Seyahatteyken yeni aldıkları akıllı televizyonu kurmak için eve gelen servisten çocuklar eşine kısa bir eğitim vermiş olmalıydı. İyi ke de öyle yaptığını eşi salona girip uzaktan televizyona açıl diye bağırıp televizyon açılınca anladı. Televizyon açılmış dizi başlamadan sofradaki yerlerini almışlardı.

Reklamlarda eşi televizyonun sesini kumandayı kullanmadan el hareketleri ile kıstı, ekrandaki imleci el hareketleri ile istediği yere hareket ettirebiliyor, böylelikle televizyonun sesini açıp kısabiliyor veya kanal değiştirebiliyordu. Karşısında yemek yedikleri televizyonu sesle veya el hareketleri ile kumanda edebiliyordu.

Yılların mühendisi bunun altında kalmamalıydı. Konu imlecin ekrandaki hareketi ise sesle, elle yapılan bu eylemin nasıl başka bir insan uzvuna taşındığını eşine anlatmalıydı. Dünyaca ünlü bir televizyon yapımcısı 14 Mart 2013 günü
Newyork’ta piyasaya yeni süreceği akıllı telefonun yeni modelini tanıtıyordu. Yeni modelde imleci gözle kumanda etmek mümkündü. Gözle sayfa aşağı veya yukarı hareket ettirebiliyor (Smart Scroll) gözünü ekran dışında bir yere kaydırdığınızda ise sayfa duruyordu (Smart Pause). Akıllı telefonda da hareketlerle imleci ekran üzerinde hareket ettirebiliyordunuz. Bir komik tarafı vardı ekran karşısında imleci hareket ettireni uzaktan izleyen maymuna benzetebilirdi. Fareden maymuna nasıl da çabuk gelinmişti.

1982 yılını hatırladı. Microsoft PC’ye RS-232 portu üzerinde bağlanan işi imleci ekran üzerinde hareket ettirmek olan fare adındaki bir cihazı anons etmişti. Aradan geçen yıllarda kablo ile bağlanan toplu farelerden, optik, lazer, bluetrack kablosuz farelere gelinmiş şimdi ise imleç, ses ile göz ile hareket etmeye başlamıştı.

Karı-koca çocuklarının toplu fareyi hatırlayıp hatırlamadığından emin olamadılar. Ancak bir sonraki kuşağa bu cihazı anlatmakta güçlük çekeceklerini düşünerek toplu fareden bir tane saklamaya karar verdiler.

Dizi bitmek üzereydi zaman hayli ilerlemişti televizyonun karşısındaki koltukta uykudan göz kapakları ağırlaşırken o önümüzdeki yıllar da imlecin nasıl hareket ettirileceğinin hayalini kuruyordu.