Yazarlar 06 ŞUBAT 2012 / 09:07

FATİH Projesi’nin bileşenleri ne zaman konuşulacak?

FATİH Projesi ile ilgili olarak çok şeyler yazılıp çiziliyor. Fakat konunun hep tablet bilgisayar etrafında dolaşıp durduğunu, böylesine büyük bir projenin diğer bileşenlerinin neredeyse hiç konuşulmadığını söyleyip duruyoruz. İçerik, veri merkezi, ağ altyapısı, internet ve intranet erişimi, sistem bütünleştirme ve yönetimi, çağrı merkezi ve destek hizmetleri gibi konular tablet kadar önemli olduğu halde hiç konuşulmuyor ya da sadece kapalı kapılar ardında konuşuluyor. Örneğin içerik üretimini kimler yapacak, veri merkezini MEB kendisi mi kuracak, dışarıdan mı hizmet alacak, sistem bütünleştirme ve yönetimini kimler yapacak ya da destek ve çağrı merkezleri hizmetleri nasıl olacak gibi pek çok sorunun yanıtı sektör tarafından bekleniyor.
Bu konular konuşulmadan, sektör şirketlerinin ön hazırlıklarını yapmalarına, konsorsiyum oluşturacaklarsa plan ve stratejilerini belirlemelerine fırsat kalmadan mı “ihale” süreçleri başlayacak!
ETİKETLER : Gündem Sayı:857
YORUMLAR
Muvaffak GÖZAYDIN 12 ŞUBAT 2012 / 18:47 0 0
Teşekkürler Tahsin Yılmaz.

Ayhan Sevgi'nin her sualine cevap vermişsiniz. İnşallah okur .

En mühim mi bence içerik.

Halen MEB elinde 6 tane içerik var. Birini ben çok iyi biliyorum: VITAMIN .
2005 den beri şahsen kendim öğrenci gibi girip çalışıyorum. Ufak tefek eksikleri var. Fakat mükemmel. Halen 1,5 milyon çocuk VITAMIN'i 2 yıldan beri okullarda kullanıyor. Şu anda 5 tane daha MEB tavsiyeli içerik var. Bu FATİH'in en büyük TALİH ' idir .
Çocuklar öğretmen olmasa bile dersi öğrenebilir. Okadar mükemmel . Şimdi bir de üstüne e-kitap var. Yan gelde yat vallaha . Çocuklar çok talihli. Ben 1940 da saruı defter buyklamazdım . Harp vardı . Ekmek yoktu .

Ben olsam hemen Van'daki çadırlara tablet dağıtırım.
Öğrenciler öğretmen bile olmadan hemen öğrenmeğe başlarlar.
Bir de öğretmen verirseniz tabii baklava olur .
e-eğitimin en büyük faydası zelzele de olsa, sel de olsa , yangın da olsa , kar da olsa çalışmasıdır .
Hemen Van 'a tecrübe için 200 tane tablet ve bir öğretmen verin ve neticeyi görün . Çadırda eğitim mümkün .

Ayhan beyin anlattığı diğer teferruat için sizin verdiğiniz web sayfalarına girmesini ve herkese de anlatmasını tavsiye ediyorum. Ayhan bey kötümser olmayın lütfen . Yapıcı olun . Hele bilmeden hiç konuşmayın . Bilerek konuşan ve tenkit eden kimseler daima topluma yararlı olur .
Bütün Türkiye'ye başarılar.
Tahsin Yılmaz 06 ŞUBAT 2012 / 16:36 0 0
Sevgili, Ayhan.

İsabetli sorular sormuşsunuz. Sayenizde iki link bildirmek istiyorum. Soruşturmanızda yalnız değilsiniz... yalnız olmadığımı da göstermiş oldunuz.

1. Link (direk sorularınızla ilgili): http://bilgitoplumu.wordpress.com/egitim-ogretim/turk-milli-egitiminde-fatih-projesi-dolayiminda/

2. Link (bu soruların, cemiyetimizin yardımseverlik ve sorumluluk terbiyesini kaybetmemiş olması halinde cevaplanabilirliği ile ilgili): http://fikrefikralar.blogspot.com/p/bosu-doldurmaz-doluyu-tasirmaz.html

Saygılarımla,

Tahsin

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics