Yazarlar 27 HAZİRAN 2010 / 18:00

Fikirden üretime – sonuç

Lider olmanın ilk adımı düş kurmaktır. Düş kurun. Düşlediğiniz çözümün bir ederi olması için tam sizin çözümünüzü kullanıma sunacağınız zamanda toplumu sıkıntıya sokacak bir sorun belirleyin, ona bir çözüm düşleyin. Sorun ne kadar büyükse, çözümünüzün değeri o kadar yüksek olacaktır. Çözümünüz, sorunu ne kadar ortadan kaldırıyor ve ne kadar kolay ortadan kaldırıyorsa, değeri o kadar yüksek olacaktır. Düşlediğiniz soruna bir çözüm “bulun”. Bu “buluş”unuzda ilk başta uçmak serbest. Ama sonradan buluşunuzun ayağını yere bastırın.
Buluş yeterince şekillendiğinde bunu teknolojiye çevrilmek üzere üniversiteye verin. Hâlâ uçan bir tarafı varsa, onu da üniversite yere bastıracaktır. Ortaya çıkacak temel teknolojiyi ürüne uygulamak için ürünleştirme çalışması yapın. Aman dikkat bu konuda ülkemiz çok deneyimli değil. Bu çalışmayı yaparken, üretimin yapılacağı fabrika ile de birlikte çalışırsanız, üretimin getireceği kısıtları da önceden görmüş ve önlemlerinizi almış olursunuz.
Kendi teknolojimizi kendimiz üretmez isek, sanayici değil fabrikatör olarak kalacağız. Günümüz yapısıyla gidersek, 2023’te ihracatımız 500 milyar dolar, ama ithalatımız da 630 milyar dolar olacak. Aradaki 130 milyar dolar farkı siz ödeyeceksiniz. Bu farkı kapatmak ve hattâ tersine çevirmek için bize işçilik ve olağan kâr miktarından başka, farklı bir bileşen daha gerekli. O bileşen, ürettiğimiz malın değerindeki fikri mülkiyet payı = buluşunuzun üzerine kurulmuş teknolojinin ederi. Dikkat: ürün teknolojisinin, üretim teknolojisinin değil. Şimdi sırt üstü yatarım, zamanı gelince en yeni makineleri alır en iyi ürünü ben yaparım mantığı çalışmıyor. Makineler üretim teknolojisine etkin, bu da işçilik bileşeni içerisinde, fikri mülkiyete tesiri yok. Üretim teknolojisine odaklanmak bizi fabrikatörlüğe daha fazla gömüyor.
Fabrikatörlük kötü bir şey mi? hayır. Ama o yolda, gelecekte varabileceğiniz tek konum “Çin’e alt yüklenici olmak”. Halbuki, Türk zekası, ürün teknolojisine temel olacak buluşları yapmaya çok yatkın. Eee? ne duruyoruz?
ETİKETLER : sayı:777

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics