Yazarlar 13 MAYIS 2013 / 08:04

FinFisher, kirli gözetim ve Türkiye

Geçen yazımda size, ABD’de çıkartılmaya çalışılan ve sadece ABD’yi değil hepimizi ilgilendiren, bir küresel gözetim ve polis devletinin taşlarını döşeyecek CISPA’dan (Siber İstihbarat Paylaşım ve Koruma Yasası) söz etmiştim; bu yasaya karşı yükselen küresel muhalefetten de. Nitekim bu muhalefet başarılı oldu ve ABD Senatosu yasayı görüşmeyeceklerini açıkladı (http://goo.gl/aGZXj). SOPA, PIPA ve ACTA’dan sonra bir zafer daha... Gerçi Senato’nun bu adımı daha iyi gizlenmiş bir gözetim yasası çıkarmak için attığını düşünmek de mümkün (http://goo.gl/DPqZj; http://goo.gl/HzDeL). ACTA’nın küllerinden doğan TPP (Pasifik-aşırı Ortak Ticaret Anlaşması) dayatmaları da bütün anti-demokratikliğiyle sürüyor (http://goo.gl/TtzfE). Eh, kavga devam ediyor...
Bu arada, Kanada merkezli sivil inisiyatif Citizen Lab, küresel güvenlik ve casusluk endüstrisiyle ilgili bir rapor daha yayınladı: “Sadece onların gözleri için: Dijital casusluğun ticarileştirilmesi” (http://goo.gl/m1OAx).  Rapor, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 36 ülkenin kendi vatandaşları üzerinde ileri dijital casusluk sistemleri kullandığını kanıtlıyor. Söz konusu sistem, İngiliz Gamma International şirketinin devletlere sattığı FinFisher ve FinSpy... Kullanıcıları aldatmak için, ünlü Firefox tarayıcısının logo ve kodunu da kullanan bu “ağlara sızan ticari kötücül yazılım”a karşı Mozilla Vakfı da şikayette bulunmuş (http://goo.gl/vsO6o).
Rapor, Türkiye’de de halen FinFisher Command & Control sunucularının çalıştığını saptamış (http://goo.gl/vsO6o). Bu casusluk “malware”lerinin şimdiye kadar özellikle devletler tarafından tamamen yasal muhalefet yürüten kişi ve grupları hedef alarak kullanıldığı biliniyor. Bu kullanımın ne ülkemizin anayasasına, ne Ceza Kanunu’na ne de imza koyduğumuz uluslararası sözleşmelere uygun olmadığı açık.
Asıl tehdidin “Dijital Paralı Askerler”den geldiğini daha önce de söylemiştim (http://goo.gl/5VMYG). Çünkü “milli güvenlik” devletleri ve paralı askerleri, CISPA ya da bizim “siber güvenlik planı” gibi sözüm ona “yasal” kılıflara dahi ihtiyaç duymadan saman altından su yürütebiliyor (http://goo.gl/PFQ3y). Umarım Meclis’ten birileri ülkemizde FinFisher ve Gamma International aracılığıyla yürütülen bu hukuksuz faaliyet hakkında otoritelere bir kaç soru yöneltir. Çünkü, görüldüğü gibi hiç bir şey uzun süre saklı akmıyor, kokusu çıkıyor...
ETİKETLER : Sayı:921

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN