Yazarlar 03 KASIM 2014 / 09:11

Fransa’nın CDO’su oldu

Başlıktaki CDO, “chief data officer”  (Baş Veri Müdürü?) demek oluyor. CEO ve hatta CIO ve biraz zorlarsak COO falan anlaşılıyor da, bu CDO nasıl anlaşılacak acaba? Dillerine pek düşkün Fransızlar bile mecburen CDO dediler. Ama cümle içinde bu kısaltmayı “açarken,” aynen böyle tırnak içine aldılar- bu “bizim” dilimizden olmayan yabancı bir sözcük!

G8 ülkeleri, açık veri uygulamasının, “bundan böyle” hükümetlerin fabrika ayarı olmasına 2013’te karar vermişti. Açık Veri ile alakası olmayan Rusya da klübün üyesi olarak bunu onaylamıştı. Ama Kırım olayı ardından G8, Rusya’nın üyeliğini askıya alınca Rusya bu açık veri işinden kurtuldu. Şimdi G7 ülkeleri, devlet yöentiminde açık veriyi esas alan bir yeni yönetim tarzına geçiş yapacaklar. Bu iş için ilk CDO’yu Fransa atamış oldu.

Henri Verdier adlı CDO, 46 yaşında bir bilişim girişimcisi. Etalab adlı, devlete ait Kamu Açık Verisi kurumu yöneticisi. Doğrudan, Başbakan Manuel Valls ve devlet reformundan sorumlu bakan Thierry Mandon’a hesap verecek. Bir anlamda, bakanlar üzeri bir konumu var. Bu, açık veri konusuna hükümetin verdiği önemi gösteriyor.

Mösyö Verdier, sadece bir girişimci ve kamu görevlisi de değil. O, aynı zamanda “net” konusunun sosyal analizine meraklı bir düşünür. Yine bir bilişim girişimcisi Nicolas Colin’le birlikte Henri, “Kalabalıklar Dönemi” (L’Âge de la multitude) başlıklı bir kitap da yazdılar. Ne olacak bu “kitlesel haller?” diye sordular- Fransızlara özgü yaşam felsefesi bir kıvamda. 
ETİKETLER : 994
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN