Yazarlar 07 KASIM 2010 / 18:00

Fütürizm ya da gelecek bükme sanatı

1969’da, Ay’a ayak basıldığı günlerde kurulan “World Future Society” (WFS) son yüzyılda baş döndürücü bir hızla değişen uygarlığa ayak uydurmaya çalışan birçok insana göre anlaşılmaz bir işe soyunmuştu: Kendilerine “fütürist” adını veren bu topluluğun üyeleri çağa uymaya çalışmak şöyle dursun, ona bizzat şekil verebileceklerini, “tekniğin” buna yeterli olduğunu iddia ediyorlardı. Ortaya attıkları senaryo ve eğilim analizleri, modelleme, gelişim projeksiyonları ve oyun teorileri, bilim çevrelerinde kabul gören rasyonel ve empirik tekniklerdi.
Yıllık WFS toplantıları ve The Futurist dergisi sayesinde oluşan tartışma ortamında gelecek imar ediliyordu. Bunlar kristal küreden tahminler değil kurgu teknikleri ile çıkarılan tariflerdi. Böylece ortaya çıkan uzgörüler ABD Başkanı Gerald Ford, zamanın senatörlerinden Ed Kennedy ve Al Gore gibi politik liderler, mucit Ray Kurzweil gibi aydınlar tarafından dile getirildi. Genel toplumun beklentileri, anlık kararları ve davranışları bunlardan etkilendi ve kurguladıkları olumlu gelecek resimleri bir bir belirmeye başladı.
Üyelerinden Sayın Alphan Manas’ın değerli girişimi ile ülkemizde 2005 yılında kurulan Fütüristler Derneği, aynı hedefler uyarınca bir araya gelmiş üyeleri ile işte bu “gelecek bükme sanatını” icra ediyor. Dernek şu sıralar kurulmakta olan Ankara şubesi ve belli başlı üniversitelerde öğrenci girişimleri ile açılan kulüpleri ile büyüme yolunda. Mevcut etkinliklerin çoğu İstanbul’da gerçekleştirilse de artık Türkçe de yayınlanan The Futurist dergisi ülke çapında abonelerine ulaşıyor.
Kış aylarına yayılan en kapsamlı organizasyonları ise “Fütürizm Okulu”. Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul yerleşkesinde Cumartesi günleri düzenlen derslerin açılışını derneğin şu an başkanı olan Ufuk Tarhan yaptı. Bu dersin notları ve sıradaki dersleri incelemek için futurizm.org sitesine başvurabilirsiniz.
Aynı kürsüden 11 Aralık günü paylaşacaklarımınözetini BThaber 797. sayısında bulacaksınız.
Başlığımız: Geçmiş, Bugün ve Geleceği Bir Arada Yaşayabilmek!
ETİKETLER : Sayı:795

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics