Yazarlar 30 HAZİRAN 2017 / 05:33

G. KORE BAŞKANI SEÇİLEN MOON VE ENDÜSTRİ 4.0

Güney Kore’de başkanlık seçimini, sol eğilimli bilinen, öğrencilik yıllarında özgürlük ve demokrasi aktivisti olarak hapse de girmiş olan, Moon Jae-in kazandı. Seçim yarışmasında, ilginç bir şekilde, başkan adayları arasında, Endüstri 4.0 önde gelen tartışma konuları arasındaydı (http://bit.ly/2tj0OUz, http://bit.ly/2tjl6NV). Diğer adaylardan farklı olarak, Endüstri 4.0 politikalarının belirlenmesinde, Moon devletin oynayacağı rolün daha güçlü olmasını savunuyordu.
Konuyu sadece teknoloji satın alıp fabrikalara koymak olarak görmeyen Moon, istihdam ve eğitim konusuna önem vereceğini, bilimsel araştırma bütçesini üç yılda ikiye katlayacağını vaat etmişti. Seçimi kazandıktan sonra, doğrudan kendisine bağlı bir Endüstri 4.0 komitesi kuracağını da açıkladı.
Bu arada, bilim ve teknoloji konularında geçmiş hükümetlerde önemli roller oynamış olan Park Ky-young’un seçimlerden bir gün sonra Kore dilinde yayınlanan “Dördüncü Sanayi Devrimi – Bilim ve Teknolojide Rekabetçilik” medyada yoğun dikkat çekti (http://bit.ly/2sJkJPz). Park’ın iddiasına göre, G. Kore imalatta çok güçlü olmasına karşın, bilişim ile ilgili altyapıda yeterli güç sahibi olamadı. Endüstri 4.0 konusuna sadece fabrikalara otomasyon yerleştirme olarak bakılmaması gerektiğini savunan kitapta hükümete öneriler de yer alıyor. Kitabın ve önerilerin başkan seçilen Moon’un bilgisi içerisinde olduğu anlaşılıyor.
Başkan Moon’un politika ve uygulamalarının izlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
ETİKETLER : 1128

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics