Yazarlar 02 TEMMUZ 2012 / 09:59

Geçiniz…

İnterneti kullanması teknik olarak olanaksız olan, internet üzerinden bir trafik yaratmak için üzerinde bir tek uygulama olmayan bir telefona internet faturası nasıl gelir? İşleticiniz Türk ise gelir. Üstelik çağrı merkezini aradığınızda ve “karınca uçar mı?” diye sorduğunuzda “kayıtlarımıza göre sizin karıncanız uçmuş” diye yanıt alırsınız. “Nasıl uçmuş?” diye sorduğunuzda “bilemiyorum ama kayıtlarımız, bu hattan interneti kullandığınızı gösteriyor”dan başka yanıt alamazsınız. “Bilemiyorsunuz, bilen birine ulaşabilir miyim?” diye sorduğunuzda ise yanıt “hayır”. Çünkü tüm başvurular çağrı merkezince göğüsleniyor. Tek farklı seçeneğiniz mahkemeye başvurup, bilirkişi tayini ile, o telefonun interneti kullanmış olup olamayacağının saptanmasını istemek.
Demek ki kâr etmek için gezgin iletişim şirketleri haksız kazanç elde etmeye kadar düştüler. Bir başka haksız kazanç uygulaması da, bankaların SMS ile yolladıkları bilgi mesajlarının alıcı tarafın faturasında ücretlendirmesi. “Ben öyle bir yetki vermedim, bana ödemeli SMS yollayamazsınız” diyorum, “bankanıza talimat verin yollamasınlar, banka yollarsa biz faturanıza ekleriz” diye yanıt alıyorum.
Bir hizmetin verilmesinden önce bedelinin ödeyecek olana bildirilmesi esastır. Telekomda, bu bildirimin uluslar arası adı “advise of charge”dır. Mesaj bırakmak istediğinizde, “kendi tarifeniz üzerinden ücretlendirileceksiniz” uyarısını alıyorsunuz, ama SMS’te bu yok. Madem SMS bedelini de mesajı alana ödeteceksiniz, o zaman SMS’i yollarsınız, “size bankanızdan bir SMS var, bedelini kabul ediyorsanız açın” diye seçenek sunarsınız. Bedelini ödemek istemeyen mesajı açmaz. Günümüzdeki uygulama, banka ile iletişim şirketinin müşteriyi soymak için çete kurması şeklinde tanımlanabilir ve “organize suçlar” kapsamında ele alınabilir. Çok da iyi olur.
Teknoloji, onu doğru kullananın elinde harikalar yaratır. Teknolojiyi kötü amaçla kullanmak isterseniz, karşınıza o konudaki düzenleyici kurumun çıkması gerek. BİTK sanırım durumdan haberdar değil. Haberdar olsa, eminim izin vermezdi.
ETİKETLER : Sayı:878

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics