Yazarlar 13 MAYIS 2013 / 08:35

Geleceğin TV’si

Geleceğin TV’sinde karakterler ekrandan çıkıp hayatınıza girecek, “pek yakında ekranlarınızda”.  Planlanmış yakın geleceğe geçmeden geçmişe kısa bir göz atalım.

Maçka Teknik Lisesi Elektronik Bölümü ikinci sınıfa geçtiğim 1979 yılında ilk stajımı Bakırköy’de bir TV tamir atölyesinde yaparken bu kara kutunun sırlarını çözebileceğinden hiç ümitli değildim. Bir yıl sonra TV blok şemasını öğrenmiş, sesin olup görüntünün olmadığı durumlarda yatay güçlendirici çıkış lambası olan PL504’ü değiştirebiliyordum.  Üçüncü sınıfta Mehmet Sütçü hocamdan aldığım Televizyon dersi sonrası son stajımı yaparken artık tek başına evlere servise gidiyor, salonun başköşesinde üstünde itina ile yerleştirilmiş biblo ve dantel örtüyü kaldırıp dizlerim titremeden arızalı TV'lere müdahale edebiliyordum.

Uzaktan kumanda henüz yoktu.

Bugün ise akıllı TV’ler sesi, hareketi algılıyor. Kirlenmesin diye strech filme sarılan evlerimizin en önemli eşyalarından olan uzaktan kumandaların pabucu dama atılmak üzere.

Teknoloji, iş ve davranış olmak üzere üç temel konudaki değişimler geleceğin TV’sini şekillendiriyor. Teknoloji tarafındaki önemli adımlar geniş bant teknolojilerinin hızlı yayılımı, ekran arayüz ve yapay zekâlarda gelişmeler olurken, iş hayatında yeni iş modelleri arayışı ve içerik patlaması, insan davranışlarında ise evde, yolda her yerde okuma ve izleme yani içerik tüketimi geleceğin TV’sini şekillendiriyor. Pek yakında hayatımıza girecek yeni TV ‘da sektördeki tüm şirket ve oyunculara fırsatlar var.

Sanal ortamda beraber izleme, reklamların kişileşmesi, sokaktaki adamın dizi yıldızı olması, üretimin sanallaşması, TV’nizin sizi takip etmesi, TV sayesinde her yerde ekranların olması, sadece izleme yerine etkileşim yeni TV ile hayatımıza girecek değişikliklerin bazıları.

Planlanmış yakın gelecekte her düz yüzey ekran olarak kullanılacak tıraş olurken banyo aynasında veya oturma odasının duvarından TV izleyebilecek, ekranların yerine günlük nesneler dublörlük yapacak. Tümleşik iletişimden sonra tümleşik eğlence kavramı kapıda. TV ile evlerimizi izleyecek, kontrol edecek , e-postalarımızı okuyacak ve sosyal medyayı kullanabileceğiz.

IP TV ler, PC yada akıllı telefonlarda TV ler, duvara, tablolara gömülü TV ler,  görüntüyü büyütmek veya küçültmek için tut-çek, katlanabilir, bükülebilir ve çift yönlü ekranlar, hologramlar bizleri bekliyor.

Her yerde, kullandığınız her ekranda, evinizde, otelde, otobüs koltuğunuz arkasındaki ekranda size özel içeriği izleyebileceksiniz. Yolda akıllı telefonda izlediğiniz bir içeriği evinize geldiğinizde oturma odasının duvarından kaldığınız yerden takip edebileceksiniz.

İzleyici sadece izlemekle kalmıyor, koklayıp, dokunup, tadabiliyor. Süper HD ve gerçek boyuttaki hologramlar, 360 derece kamera açılarıyla izleyicilerin görüş açılarını kendilerinin ayarlayabilmesi, gözlüksüz 3D, koku üretimi pek yakında.

Bitmedi, sadece izlemeyip etkileşime geçeceğiz. Karakterler ekrandan çıkıp hayata karışacak,  Karakterler senaryonun dışına çıkarak izleyicilerle iletişime geçecek, gole giden futbolcu pas mı vereyim yoksa kendim mi vurayım diye size soracak. İzleyicinin katılımı senaryoyu etkileyecek. Yani izleyici isterse Seksenler dizisindeki plakçı Ergün ile Nazlı’nın düğün tarihine karar verebilecek.

Reklamlar kişiselleşiyor, izleyiciye, duruma göre, interaktif ve birebir oluyor. Kısa reklam yayınları dinamik, kişiye göre davranış, izleme ve tercihlere göre ürün yerleştirmeye dönüyor. İç içe reklamlar, bireyi hedef alan reklamcılık, dinamik ürün yerleştirme, İzleyicinin reklama tepkisini yüz takibiyle algılama geliyor.

Kendi TV Akışımız olacak ya da aramalar sonucu ulaştığımız içerikleri izleyeceğiz, İstek bazlı, kişiselleştirilmiş ama markalı içerik. Yani kanal değiştirme, kanal arama zap yapma kalkıyor. Kişileştirilmiş ve kişinin ruh haline göre yayın yapacak TV ler geliyor.

Geleceğin TV sine hazırlıklı olun ve uzaktan kumandalarınızla vedalaşmaya hazırlanın.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics