Yazarlar 15 NİSAN 2013 / 08:09

Gelecekte alışveriş

1 Nisan tarihinde yayınlanan Fareden maymuna başlıklı yazımızı okuyan bilgi teknoloji uzmanı birçok dostumdan telefon aldım. Dostlarımın söylediğine geçmeden geçen yazımızda ne demiştik onu hatırlayalım.

Yazımızın konusu bilgisayar ekranında imlecin hareketiydi.  RS-232 portu üzerinden bağlanan farenin 1982 yılında kullanılmaya başlandığını hatırlatmış günümüzde ise imlecin ses, hareket ve son olarak da göz ile ekranda yer değiştirdiğinden söz etmiştik.

Dostlarımın aramasının sebebi ise yakın gelecekte bu konuda ne olacağıydı ve Augmented Reality kavramından bahsediyorlardı.  Dilimize  ‘artırılmış gerçeklik’ olarak çevirebileceğimiz Augmented Reality; bulunduğumuz ortamdaki gerçek görüntü üzerine, gerçek zamanlı olarak 3 boyutlu model, animasyon, film, ses, gibi nesneler ekleyip, daha zenginleştirilmiş bir ortam sağlayan teknoloji olarak tanımlanıyor.  Augmented Reality sayesinde etkileşim içinde olmak istediğimiz herhangi bir şeyi örneğin bilgisayarımızdaki bir kamera aracılığıyla gerçek dünyada pozisyonlandırabilir ve işlevsel hale getirebiliyoruz.

Günümüz bilgi teknolojilerinde bu kavramdan yola çıkarak birçok uygulamalar üzerinde çalışılıyor ve hayata geçiriliyor. Bunların içinde en hoşuma gidenlerden bir tanesi Augmented Reality ayna  (mirror) ise geçen yazımızın başlığını daha da güçlendirdi.   Bu ayna sayesinde (aslında bir bilgisayar ekranı) alışveriş merkezlerinde soyunma odasına gitmeden istediniz elbiseyi üzerinizde test edebiliyor, renk kataloğundan rengini seçebiliyor, etek veya pantolon boyunu ise ölçü almadan yaptırabiliyorsunuz. Merak edenlerin izlemesi için aşağıda uygulamanın kısa bir gösteriminin adresini veriyorum.

www.youtube.com/watch?v=kYpxpgyCcns

Gelecekte hem de yakın gelecekte daha doğrusu planlamış yakın gelecekte alışveriş merkezlerinde soyunma odaları olmayacak, alışveriş çok hızlanacak böylelikle beyler eşlerini beklerken sıkılma derdinde de kurtulacak gibi gözüküyor. Planlanmış yakın gelecekte günlük hayatımızda başka neler değişecek? Onlara da önümüzdeki haftalarda değinelim.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics