Yazarlar 14 ŞUBAT 2011 / 19:22

Gitti: Nüfus Kağıdı Geldi: Kimlik Belgesi

Bolu ilinde yaklaşık iki yüz bin kişiye yeni kimlik belgelerinin verilmesi ve bunların çeşitli kimlik belirleme işlemlerinde bir süredir kullanılması ile denemeler sona gelmiş bulunuyor. Kredi kartı büyüklüğündeki yeni kimliklerde iki tane tümdevre var. Bunlar, UEKAE tarafından tasarlanmış özgün devreler. Bunlardan biri temassız, diğeri “çipli kredi kartı” gibi elektriksel bağlantı yapılarak çalıştırılıyor. Kimlikte kişinin parmak izi ve damar izi bilgileri de mevcut. Kimliğin, taşıyana ait olduğunu belirlemede yalnızca kişinin girdiği şifreye değil, bu biyometrik izlere de bakılıyor. Başka güvenlik önlemleri de var: sahtesinin yapılması zor bir kimlik belgesi.
Bu kimlik kartları, bir hizmet veren ile bir hizmet alanın eşleştirilmesinde yetki belirlemesi amaçlı. Diyelim bir doktor ziyaretiniz oldu ve bunun sonucu bir reçete yazılacak. Doktorun önündeki terminale hem doktorun kimlik kartı hem de hastanınki takılıyor, böylece reçeteyi yazmaya yetkin olan ile kullanması gereken, elektronik ortamda buluşturuluyor. Reçete eczanede ilaca çevrilirken, gene kimlik üzerinden o ilacın gerçek kullanıcısına teslim edildiği denetleniyor. Bu sefer, hizmet veren eczacı. O ilacı o hastaya kullanımını anlatarak kim teslim etmiş bu da kayıt altında.
Bu sistemin ülke genelinde yaygınlaştırılması için teknolojik bir engel kalmadı. Olası bir yasal pürüz de meşhur torba yasa ile temizleniyor. Yurt çapında iki milyon civarında ihtiyaç olduğu kestirilen POS cihazı benzeri terminallerin birileri tarafından üretilmesi aşamasına gelindi. TARAL projesi usullerine göre, bu sistemin de, ilk örnek olarak yapılmış olan terminalinin de ortaklaşa sâhibi, talep edenler: DPT, NVİ Gn. Md. ile SGK ve Sağlık Bakanlığı. Ama TSE bu terminale bir standart tanımlıyor, her isteyen kendi tasarımını ve üretimini yapabilecek. Standarda uyum da UEKAE tarafından belgelenecek. Konu üzerine TESİD’in geçen hafta düzenlediği bilgi paylaşımı toplantısı potansiyel üreticileri bir araya getirdi.
Aman bu işi Çin’e kaptırmayalım!
ETİKETLER : Sayı:808
YORUMLAR
AKiS 15 ŞUBAT 2011 / 19:55 0 0
Bu sistem bence Cumhuriyet tarihimizin elektronik alanındaki en önemli teknoloji projesidir. Bu proje ile resmen teknolojik bağımsızlığımızı kazanıyoruz. Lütfen bu projenin arkasında duralım ve halkımıza ve gelecek nesillerimize övüneceğimiz bir iş bırakalım.

Saygılarımla,

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics