Yazarlar 01 HAZİRAN 2015 / 09:21

Giyilebilir eğitime doğru

U.California/Berkeley Robot Lab’de geliştirilen bir drone, bileğe takılı bir kumanda cihazıyla ilişki kurarak uçuyor. Resim/film çekiyor, sizin peşinizden gidiyor. Şimdilik 20 dakikalık uçuş ömrü var. Bu süre uzayacak. Adı: Lily. İşin en hoş tarafı şu: Lily’yi havaya doğru atıyorsunuz, hemen hop uçmaya başlıyor. Hiç bir ayara gerek yok. Kumanda etmiyorsunuz. Bileğinizdeki “giyilebilir” cihazla drone, gerekli bilgi alışverişini yapıyorlar. Elinizde bir de “resim çek, film çek” komutu veren bir başka cihaz var. Onunla, drone’la konuşuyorsunuz.

Berkeley’in Haas İş Yönetimi Okulu, teknolojiyi iş yönetimiyle (işletme) bağdaştıracak teknoloji geliştirmek üzere Intel’le işbirliği içinde. Bizim diyarda üniversite-sanayi işbirliği diye sayıkladığımız bir şeyi yapıyor yani. Onlar alışkın buna. Hem de zaten Haas-Intel “Girişimcilik Yarışması” 10 yıldır yapılıyor.

Geçen yıl Berkeley-Haas-Intel işbirliğiyle “Cihazı giyilebilir yap” (Make it Wearable) yarışması sonucunda birinci gelen uygulama, Lily’nin akrabası Nixie olmuştu. Bilekte büyük bir saat gibi duran bir drone’du bu ve oradan uçup, dolaşıp, tekrar bileğe gelip konuyordu. Lily ise bilekte değil, bir çantada duruyor. Oradan çıkartıp havaya atıyorsunuz. İki cihaz arasındaki üretim süresi aylar kadar kısa. Yani, bir fikrin üretilerek cihaza dönüştürülmesinden “kısa süre” sonra, benzeri daha gelişkin olarak üretiliyor. Yenilikçilik maratonu...

Üstelik bu fikir-üretim formülünü tek başına bir bilişim şirketi veya tek başına bir girişimci düşünmüyor: En azından Haas, Harvard, Stern/New York U gibi marka iş yönetimi okullarında fikirler, iş dünyasıyla ortaklaşa üretilmeye başlanıyor.

Örneğin, Stern/NYU’da yeni öğrencilere, okulun işleyişi, şusu busu, okulun civarındaki koşullar, coğrafyası v.s. bileklerine birer akıllı bileklik takarak halledilmiş. Genç, bilekliği ile telefonu arasındaki bilgi alışverişi sayesinde yolunu buluyor, ona buna sormaktan kurtuluyor. Stern ayrıca, bu teknolojiyi MBA adaylarının proje yönetimi sürecinde de kullanıyor.

Yine Stern’de, MBA öğrencilerine nasıl “memory clip” kullanacakları da gösteriliyor. Memory Clip, 30 saniyede bir resim/video çekebilen minik bir kamera. Gömlek/ceket yakasına takılabilir. Boyuna asılabilir. Bir tür dijital günlük.

Harvard İş Yönetimi Okulu’nda ise hocalar, sınıfta attıkları adımı, vücut hareketliliğini, hatta nabız sayısını ölçen akıllı bilezik kullanarak, dersi “daha iyi nasıl” vereceklerinin hesabını yapıyorlar.

Pennsylvania Eyalet Ü hocası Rayne Sperling, bu yaz aylarından başlayarak 2015-16 akademik yılında, Apple Saati’nin eğitim amaçlı nasıl kullanılabileceğine dair bir “ilk” araştırmayı başlatıyor.
ETİKETLER : 1024
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN