Yazarlar 29 NİSAN 2013 / 08:08

Giyilebilir teknoloji başlıyor

Bilim kurgu filmlerinde bazen yarı robot yarı insan varlığın gözünden çevresinin nasıl göründüğü özellikle vurgulanırdı.  Radara benzer çemberler, yeşil sayısal göstergeler ekranda değişirdi. Robot dünyayı böyle algılıyor ve görüyordu. Yakın gelecekte sanırım birçok insan bu şekilde görmeye başlayacak. Teknoloji kullanılabilir olduğu kadar artık giyilebilir de olacak.
Geçtiğimiz sene açıklanan Google Glass projesi bu dünyaya doğru ilk adım oldu. Gözlük şeklinde tasarlanan bu ürün ile bilim kurgu filmlerindeki  gibi bilgileri gözlüğümüzde göreceğimiz günler yakın görünüyor.
Projeyi ilk duyduğum zamandan beri takip etmeye çalışıyorum. “Take a picture” dediğimizde gördüğümüz şey neyse onun fotoğrafını çekecek, “record video” dediğimizde filme kaydedecek. Yolları tarif edebilir, hava durumunu gözlükte gösterebilir olacak.  “Send a message” dediğimizde bir mesaj gönderilebilecek.
Google bu yeni ürününü çok farklı bir şekilde tanıttı. Her biri Google Glass takan uzmanlar önce uçaktan konferansın yapıldığı binaya doğru bir paket ile paraşütle atladılar. Binanın çatısına iniş yaptıktan sonra paketi bisikletçilere verdiler. Onlar da binanın başka bir bölümünde bekleyen dağcı arkadaşlarına paketi teslim ettiler. Dağcılar ise binanın dışından aşağı doğru inerek Sergey’in  konuşma yaptığı katta bekleyen başka bisikletlilere paketi verdi. Bisikletliler konferansa giriverdi ve paketi teslim etti. Bu yaşanan olayların tümü konferansa katılanlar tarafından, Google Glass ile doğrudan kişilerin gözünden canlı izlendi.
Google bu proje ile giyilebilir teknoloji alanında bir hareketliliğe neden oldu. Rakipleri Microsoft ve Apple konuyla ilgili projelerine hız vermiş görünüyor. Microsoft’un da bir gözlük projesi üzerinde çalıştığı söyleniyor. Apple gözlük fikrinin çok tutmayacağını düşünüyor ve gözlük yerine saat üzerinde çalışıyor. IWatch dediği ürün üzerinde çalışmalarına devam ediyor.  Apple’a şahsen katılıyorum, gözlük fikri benim de çok tercih edeceğim bir aksesuar olmayacaktır. Henüz kullanıcıların gerçekten gözlükleri benimseyip benimsemeyeceğine dair gerçek bir pazar araştırması yer almadığı için ortaya çıkacak olan ilk cihazla birlikte sektörün gidişatı kendini gösterecek. Bekleyip gözlüğümüzden göreceğiz!
ETİKETLER : Sayı:919

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics