Yazarlar 29 EYLÜL 2014 / 10:11

Gömlek, ekrana bağlandı

Moda dünyasının star markalarından Ralph Lauren de giyilebilir teknolojiye girdi. Gömlek kumaşına yedirdiği biyosensörler ve M2M düzeneği, giyenin yaşamsal verilerini bir ekrana yansıtıyor: İlk kez Amerikan Açık Tenis Turnuvası’nda Eylül başında, tenis kortunda top toplayıcı çocuklara bu yeni gömlekleri giydirdiler. Ve çocukların stresini ekrandan izlediler.

Ralph Lauren’in medyaya verdiği bilgiye göre, gömlek kumaşında gümüş içeren dokuma var. Gömlek-ekran ilişkisini sağlayan, bu. Kalp atımı, solunum hızı ve hacmi, deri duyarlığı ile ölçülen stres düzeyi, gömlekten ekrana M2M’le gidecek. Bu ekran, masaüstünde de olabilir, cepte de.

Küresel moda eğilimlerini izleyen WGSN’e göre, ilk kez bir modaevi, kitlesel tüketicinin ihtiyaçlarına yanıt verecek şıklık, rahatlık, stil ve kullanışlılıkta bir modasal M2M ürünü sunuyor.

Ralph Lauren, bu konuda yenilikçi adımlar atmaya 2000’lere doğru başlamıştı. Bir tek o da değildi bu konuda ar-ge yapan. Örneğin, Philips ve Levi Strauss, yine aynı yıl, jean’lere MP3 kullanmayı sağlayacak bir düzenleme yaptılar. Bu jean ceket 900 Dolara satıldı. Taş Devri kadar uzakta kalan o yıllardan bu yana, vücudun elektrik sistemini deri vasıtasıyla “hisseden” giyilebilir teknoloji gelişiyor. Bu gelişimi, modayla bağdaştırarak yenilikçilik yapan, öne çıkıyor.

 
ETİKETLER : 990
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN