Yazarlar 27 MAYIS 2012 / 14:56

Google, Apple ve Windows 8 kullanıcı deneyimi

Son bir aydır, Windows 8’i test ediyorum. Fast Company’de geçen hafta Windows 8 / Google Chrome / Apple IOS arasında harika bir değerlendirme yapan Austin Carr’ ın yazısını okuyunca, ondan alıntı yapmaya karar verdim. Benim gibi Windows’ un yanında, aynı anda hem Android tabanlı, hem de Apple cihazlarını da kullanan biriyseniz, konu hakkında sizin değerlendirmelerinizi de bekliyorum.
Bildiğiniz gibi Google, Chrome ile uzun zamandır, Internet’ e entegre bir işletim sistemi geliştirmesi yapıyor. Hatta bazı kaynaklarda, Android ile Chrome OS’ in paralel yürümesinin bir çelişki olduğundan bile bahsedilmekte. Windows 8’ i gördüğümüz andan itibaren ise, insanda “Acaba Google’ ın Chrome yaklaşımı yanlış mı? Salt tarayıcı tabanlı bir işletim sisteminin daha zamanı gelmedi mi?” soruları uyanıyor.
Windows 8 ile Microsoft’un yaklaşımı, kullanıcının hem iş, hem eğlence için sadece web’ i kullanmak istediğini kabul etmekte. Ancak web’ in hala bir masaüstü gibi hissedilmek istendiği fikrine dayanılmış.
Chrome arayüzünde, Google, e-posta, video izleme, veri depolama gibi hizmetlerin yanında, döküman yazmak, hesap tablosu yaratmak gibi tüm ofis ihtiyaçlarınızın da, tarayıcı içinden giderilmesi gerektiğini düşünmekte. Bu sebeple çok başarılı NY Times gibi birkaç uygulamanın yanında, “Chrome Web Store’dan” indireceğiniz nerede ise tüm uygulamalar ilgili web sitelerine bağlantılardan ibaret. Windows 8 ise, tarayıcı içinden kullanmaya alıştığımız uygulama, hizmet ve bilgileri, “Metro UI” ile bize sunuyor.
Metro UI uygulamaları, Android’ de gördüğümüz “widget’ lardan” daha yetenekli, klasik Windows uygulamalarından ise daha basit kullanımlı. Twitter için web sayfasına gitmek yerine, iPhone üzerinden twitter uygulamasını kullanmak ile benzer bir deneyim farkı bu. Microsoft’un bu yaklaşımda, Apple’ın başarısından öykünmüş olduğunu iddia etmek mümkün. Ancak Apple yaklaşımının bir seviye daha ileri götürüldüğü de bir gerçek. Hatta Office 365 ile Microsoft’un kullanıcısına, tüm verilerini web üzerinden saklaması, ancak dokümanları oluşturmak için hala Windows masaüstü uygulamasını kullanma imkanı vermesi de bu konudaki tezi doğruluyor.
İleride bu konuya devam edeceğiz.
http://www.fastcodesign.com/1669796/windows-8-schools-google-chrome-in-building-a-great-user-experience
ETİKETLER : Sayı:873

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics