Yazarlar 28 MART 2011 / 23:44

Google-Microsoft Savaşları

Araya köşemizin takipçilerinden istek iki yazı girince, geçen ay gündemlerde bomba etkisi yaratan konuyu maalesef geciktirdim. Bu haftaki konumuz, Bing arama motorunun, Google sonuçlarını kendi arama sonuçları gibi gösterdiği iddiası. Belki takip etmişsinizdir, iddia ilk olarak Danny Sullivan (Search Engine Land Blog) blogunda kanıtları ile yer aldı. Microsoft’ un buna yanıtı ise tabii ki gecikmedi. Bana sorarsanız, iki firma da, özellikle kendi browser eklentileri (toolbar) üzerinden, kullanıcıların rızası ile elde ettikleri bilgileri kendi ürün geliştirme ve iyileştirme süreçleri için doğal olarak kullanıyorlar.
Google’un bu konuda oldukça hassas olmasının ardında, Bing’ in son yılda pazarını artırması, Yahoo’ nun pazardan çekilmesi, Windows Phone 7 ve Nokia işbirliği ile de Google’in ilerde olduğu dikey sektörlerde Microsoft rekabetinin kızışması olmalı.
Google’ ın olayı ortaya çıkarmak için uyguladığı yöntem ise oldukça ilginç. Hiç bir kullanıcının denemesi mümkün olmayan yaklaşık 100 adet, anlamsız karakterlerden oluşan (hiybbprqag, delhipublicschool40 gibi) sentetik sorgu cümleleri türetip, aranan bu kelimeler ile alakası olmayan gerçek web sitesi adreslerini sisteme sorgunun cevabı olarak eklemişler. Daha sonra 20 Google mühendisi laptoplara Windows kurup Internet Explorer 8 ve Bing Toolbar yüklemiş. Bu bilgisayarlar kullanılmaya başladıktan bir kaç hafta sonra, bu anlamsız kelimeleri Bing üzerinden aradıklarında, karşılarına cevap olarak Google’ in sistemine kendisinin eklediği bu adresler çıkmış.
Bing üzerinden yapılan aramalarda, Google’ ın cevapları kopyalanıyor gibi gözükse de, meselenin altında yatan çok daha teknik, kullanıcı sözleşmeleri ile kanuni olarak tarafları koruyan algoritmalar var.
Aşağıdaki adresleri incelemenizi ve şiddetle tavsiye ediyorum.
http://searchengineland.com/google-bing-is-cheating-copying-our-search-results-62914
http://googleblog.blogspot.com/2011/02/microsofts-bing-uses-google-search.html
http://www.zdnet.com/blog/microsoft/microsoft-we-do-not-copy-googles-results/8557
http://www.bing.com/community/site_blogs/b/search/archive/2011/02/01/thoughts-on-search-quality.aspx
ETİKETLER : Sayı:814

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN