Yazarlar 24 MART 2014 / 08:06

Google, sokağa çıkıyor

Kaliforniya, Google’ın otomatik otomobilini karayollarına “resmen” çıkartmaya hazırlanıyor. En geç 2015’te. Seneye!
Bunu söylemek kolay, uygulamak zor. ABD’de hem federal hem eyalet karayollarındaki bütün tanımlar, uygulamalar, standartlar, ceza ve kontrol, ve daha bir sürü şeyin değişmesi gerekecek.

Sorunları hızla çözmek amacıyla California Motorlu Taşıtlar Dairesi (DMV), 11 Mart’ta eyalet başkenti Sacramento’da bir açık toplantı düzenledi. Otomatik otomobilin mucidi Google, sonra Volkwagen, Mercedes, Chrysler, navigasyon şirketi TomTom, bilişim güvenliği şirketleri, STK’lar, ve halktan ilgi duyanlar toplantıya katıldı.

İşin halkla ilişkiler boyutu “açık toplum”un ne anlama geldiğini de gösteriyor: Google+ toplantıyı 4 saatlik bir video olarak YouTube’a koydu. DMV, 150 bin kişiye twitter’dan bilgi iletti. Görüş alışverişi sağlandı. Reddit, LinkedIn ve Google+ sayesinde çevrimiçi katılım büyüdü.

Konunun “halkla” bu kadar içli dışlı ele alınmasının nedeni, ekonomik. Otomatik otoyu halk satın alacak. Kaliforniya’da kullanıcı sayısı 38 milyon. Mmmm, şapır şupur bir pazar.

Rakamlar, hevesler, umutlar iyi güzel de bürokrasi ve bilişim sorunları dağlar gibi. Özel yaşamın korunması, veri/bilgi güvenliği, otomobilin kendi güvenliği, hukuki konular, trafikle ilgili bin türlü konu v.b. Ama DMV, hızla bu konuları hallediverip, bu Haziran-Temmuz gibi yeni trafik kuralları ve uygulamalarına dair taslağı hazırlamaya kararlı olduğunu açıkladı. Bunu yine “halkla” birlikte yapacak.

Kırılmadık şifre bırakmayan, kırılmayanları da sızdıran “yaramaz”lar ise apayrı bir dert konusu. Ona hiç girmeyelim, moral bozmayalım.
ETİKETLER : Sayı:964
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN