Yazarlar 24 MART 2014 / 08:06

Google, sokağa çıkıyor

Kaliforniya, Google’ın otomatik otomobilini karayollarına “resmen” çıkartmaya hazırlanıyor. En geç 2015’te. Seneye!
Bunu söylemek kolay, uygulamak zor. ABD’de hem federal hem eyalet karayollarındaki bütün tanımlar, uygulamalar, standartlar, ceza ve kontrol, ve daha bir sürü şeyin değişmesi gerekecek.

Sorunları hızla çözmek amacıyla California Motorlu Taşıtlar Dairesi (DMV), 11 Mart’ta eyalet başkenti Sacramento’da bir açık toplantı düzenledi. Otomatik otomobilin mucidi Google, sonra Volkwagen, Mercedes, Chrysler, navigasyon şirketi TomTom, bilişim güvenliği şirketleri, STK’lar, ve halktan ilgi duyanlar toplantıya katıldı.

İşin halkla ilişkiler boyutu “açık toplum”un ne anlama geldiğini de gösteriyor: Google+ toplantıyı 4 saatlik bir video olarak YouTube’a koydu. DMV, 150 bin kişiye twitter’dan bilgi iletti. Görüş alışverişi sağlandı. Reddit, LinkedIn ve Google+ sayesinde çevrimiçi katılım büyüdü.

Konunun “halkla” bu kadar içli dışlı ele alınmasının nedeni, ekonomik. Otomatik otoyu halk satın alacak. Kaliforniya’da kullanıcı sayısı 38 milyon. Mmmm, şapır şupur bir pazar.

Rakamlar, hevesler, umutlar iyi güzel de bürokrasi ve bilişim sorunları dağlar gibi. Özel yaşamın korunması, veri/bilgi güvenliği, otomobilin kendi güvenliği, hukuki konular, trafikle ilgili bin türlü konu v.b. Ama DMV, hızla bu konuları hallediverip, bu Haziran-Temmuz gibi yeni trafik kuralları ve uygulamalarına dair taslağı hazırlamaya kararlı olduğunu açıkladı. Bunu yine “halkla” birlikte yapacak.

Kırılmadık şifre bırakmayan, kırılmayanları da sızdıran “yaramaz”lar ise apayrı bir dert konusu. Ona hiç girmeyelim, moral bozmayalım.
ETİKETLER : Sayı:964

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics