Yazarlar 19 AĞUSTOS 2011 / 11:05

Gözde sektörler ve bilişim

Ajanslara düşen haber, “yerli (tasarım) otomobil” yapılması rüzgârının esmeye başladığını gösteriyor. Böyle bir aracın hedeflendiği gibi dünya pazarlarında kabul görmesi, eğer düşük bedeli nedeniyle değil, üstün nitelikleri ile olacaksa, bilişime çok iş düşecek. Buna hazır olduğumuzu zannetmiyorum. Bilişim sektörümüzün bunu yapamayacağından değil, bu konuya eğilmemiş olduğundan. Umarım yanılıyorumdur. Her aracın vazgeçilmezi olan, bir KÖS (Kilitlenme Önleme Sistemi = ABS = anti-blocking system) tasarımı ve uluslararası düzeyde onay belgelerinin alınması kaç sene sürer? Hemen başlamalı…
Başbakan, 61. hükümet programını TBMM’de sunarken yeni adıyla Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın etki alanına giren konularda ilginç bilgiler verdi ve hedefler gösterdi. e-Devlet yapılanmasında çoğu AB ülkesinden daha kapsamlı bir uygulama yaptığımız gerçek. Ama, Al Gore’un zamanında yaptığı “bürokrasiyi yeniden yapılandırmayı” yapamadık. Vergi dairelerimiz, vatandaşlık numarasını taşıyan bir belgeyi kabul ediyor, ama mükellefe ayrı bir vergi numarası vermekten vazgeçmedi. İngilizce deyişle “if you automate a mess, you get an automated mess” olgusunu başardık.
Başbakan, gözde sektörleri “başta makine ve otomotiv olmak üzere, demir-çelik, tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon, elektrik ve elektronik ile kimyevi maddeler” olarak dile getirmiş. Bilişime en yakın olan elektronik beşinci sırada. “İhracatta şirketlerin küresel rekabet gücünü artırmak amacıyla yenilikçiliğe ve Ar-Ge’ye dayalı katma değeri yüksek markalı ürün ve hizmetlerin üretim ve pazarlama süreçleri desteklenecektir” demiş Başbakan. Böylece, bilişimin esas rolü, adı geçen sektörlere destek olmak şeklinde ortaya çıkıyor.
Başbakan “elektrikli otomobil imalatı”na da değinmiş. Burada dar boğaz, enerjiyi saklamakta. Günümüz akü teknolojileri, enerji depolamada, benzinin sunduğu yoğunluğu ve hafifliği sağlamaktan çok uzakta. Eğer ülkemizi, varlığı akıllarda tutulacak bir konuma getirmeyi arzu ediyorsak, üzerine gidebileceğimiz geliştirme konularından biri de bu.
ETİKETLER : Sayı:835

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics