Yazarlar 15 HAZİRAN 2015 / 11:07

Gözlük gitmemişti zaten

Google, Ocak 2015’te “artık bu gözlüğü satmıyoruz” deyince dünya, akıllı gözlükten vazgeçtiklerini sandı. Oysa, orduların bazen taktik olarak geri çekilmesi gibi, Google da daha iyi tasarım ve vazgeçilmez bağımlılık yaratacak özellikler uydurmak için gözlüğü piyasadan geri çekti. Ama, iş dünyasına ve profesyonel kullanım amacıyla satmaya devam etti. Bugün Boeing’den BMW’e kadar bir çok şirkette Google Gözlüğü iş yönetiminde kullanılıyor. Başka markalar da kendi akıllı gözlüklerini geliştirmekle meşgul. Bunlar zaten artık “gözlük” değil, giyilebilir teknoloji sınıfına giriyor: Kamerası ve duyargaları (sensor) olan, GPS kullanan, akıllı yazılım yüklü, artırılmış gerçeklik sunan...

Tam da şu sıralarda (13 Temmuza kadar), dünyanın en şatafatlı sergi sarayında, Paris’teki Grand Palais’de İspanyol ressam Velazquez Sergisi’ni Google gözlüğüyle dolaşmak mümkün. Gözlükle, tablolar hakkındaki bilgiyi görüyor, kulaklıktan duyuyorsunuz. Bu hizmeti sunan Acoustiguide, büyük müzelerin sergilerinde görüntülü ve sesli bilgi iletiminde yıllardır çalışıyor.

Bir başka yenilikçi uygulama: Fransız kozmetik devi Yves Saint Laurent (YSL) Beauté, markasının makyaj ürünlerini denemek isteyen müşterilere, “Makyajınızı kaydedelim, sonra siz izleyin?” diye öneriyor. Eğer müşteri evet derse, makyaj uygulaması, makyözün “gözüyle” Google Gözlüğü’ne kaydediliyor. Eğer müşteri 200 dolarlık YSL ürünü satın alırsa, makyaj kaydı, adresine epostayla gönderiliyor.

Google Gözlüğü’nün pratik yararına rağmen, yarattığı olumsuz duyguları (“suratımda bilgisayar taşıyorum”) ve olumsuz algıları (“biri beni gözetliyor”) gidermek için şimdi İtalyan gözlükçü Luxottica (Ray-Ban ve Oakley’nin sahibi), yeni tasarımlar üzerinde çalışıyor. Evet, “tasarımlar” – yani: Bir değil, bir kaç tür gözlük yapacaklar. Luxottica’nın eş-CEO’su Massimo Vian, Wall Street Journal’da yayınlanan mülakatında yeni tasarımların ne zaman satışa sunulacağını söylemedi.

Google Gözlüğü’ne yönelik eleştirilerin başında özel yaşamın gizliliği ve telif hakları konusu geliyordu: Gözlük internete bağlandığı için, bunu kullanan kişi, her an her yerde, kimse farkına varmadan kayıt yapıp bunu yayınlarsa ne olacaktı? Şu sırada Periscope ve Meerkat’e yönelik eleştiri de aynen bu zaten. “Kim, kimden nasıl bir izin aldıktan sonra neyi ne kadar yayınlayabilir? Ya izin almadan yayınlarsa?”

IDC, sadece bu yıl içinde 45.7 milyon giyilebilir teknoloji ürünü satılacağını hesapladı. 2019’da sayı 126 milyona çıkacakmış. Buna bir de “yeni tasarım” akıllı gözlükler eklenirse, IDC hesabını yeniden yapar nasıl olsa.
ETİKETLER : 1026

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics