Yazarlar 09 ŞUBAT 2015 / 07:56

Gözlük gitti, ama gelecek

Google Gözlüğü, şimdilik ortadan çekildi. Ama bu, geri gelmek üzere bir geri çekilme. Çünkü giyilebilir teknoloji diye yenilikçi bir süreç başlamışken, akıllı gözlük ve benzerleri daha da gelişkin biçimleriyle ortaya çıkacak. Mecbur!

Google o kadar uğraştı bu gözlüğün tanıtımı için. Hatta patron Sergey Brin ile Amerikalı sosyetik modacı Diane von Fürstenberg (DVF) ortak bir proje yaptılar. DVF Hanım, bir defilesinde mankenlere bu gözlükten taktırdı. Kendisi ve Bay Brin de taktılar. Defileyi “öyle” izlediler. Tabii, fotoğrafları dünyaya yayıldı. Ama bu bile, Google Gözlüğü’nü sempatik ve cazip yapmadı. Özel ortamlarda, tanımlı profesyonel ortamlarda bu gözlüğün devrimsel nitelikte yarar sağladığı görüldü. Ama kamusal alanda kullanımında yığınla sorun vardı. Bir dizi mahremiyet, teknik, hukuki sorunun yanıtı ortada kaldı. Kısacası, Google’ın bir tür “beta” muamelesi yaptığı gözlük, iyileştirmeler yapılmak üzere laboratuvara geri gitti.

Akıllı gözlük işinde Twitter var, Toshiba var, Sony var, Panasonic var... Ve adı sadece Ar-Ge dünyasında tanınanlar var. Ama esas iş galiba onlarda? Örneğin, Lumiode, Google türü özel bir gözlük değil, normal, bildiğimiz gözlüğe bilgi yansıtacak bir sistem üzerinde çalışıyor. Google’ınkinden 10 kat daha berrak ve üstelik herkesinkinden çok daha uzun dayanan piliyle.

Innovega ise konuyu daha bilim-kurgusal bir boyuta götürmeye kararlı: Gözün üzerine lens gibi takılacak bir ekrana bilgiyi yansıtacak. Bilgi, oraya gözlük çerçevesinde gizli bir mekanizmadan ulaşacak. Innovega, “-cek, -cak” aşamasını çoktan geçti: Bu yılki değil, taa geçen 2014’teki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) bu yenilikçi cihazı sergiledi. Göz üstünde duracak lensin ilişki içinde olacağı gözlük, bir güneş gözlüğünü andırıyor. ABD’de ilaçtan gıdaya kadar bütün sağlık ürünlerine OK demeden kimsenin bunları satamadığı Gıda ve İlaç Kurumu’ndan (FDA) bu yıl OK bekliyorlar.

Bütün bu yenilikçi girişimlerin ilerlemesi için, pillerin daha hafiflemesi, ufalması, ömrünün uzaması gerekiyor. Bu yönde çalışan şirketlerden biri Imprint, lityumlu değil çinkolu pil geliştirerek daha hafif ve ince pil üreteceğini açıkladı.

Yine bir başka pilci, Perpetua Power, akıllı gözlüğün elektriğini doğrudan vücuttan (deriden) almayı sağladı. Deride zaten elektrik var, az-maz ama var. Bunu niye boşa harcayalım? Gözlükten şakak istikametinde uzanacak bir duyarga, deriyle temas sağlayarak bu bedava enerjiyi gözlüğe aktaracak.

Ortalıkta bu kadar çok akıllı gözlükçü dolaşırken Google sahayı onlara bırakacak değil her halde?
ETİKETLER : 1008
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN