Yazarlar 10 ŞUBAT 2014 / 08:06

Güleriz ağlanacak halimize...

Daniel Kurtzman, Amerikalı siyasetçilerin ipliğini pazara çıkartan bir hiciv ustası. Web sitesinde, Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA), herkesi dinlemesine dair Amerikalı söyleşi ustalarının esprilerini topladı. İngilizce’nin çift anlamlı sözcükleriyle kahkaha attıran hınzır esprileri Türkçeleştirmek imkansız. Yine de burada yetersiz tercümelerini buluyorsunuz:

Amerikan yaratıcı kültür endüstrisi, her geceki TV şovları için yaratıcı fikir ve espri üretir. Türkiye’de aklımızın alamayacağı derecede özgür bir inovasyon üretimidir bu.

Bill Maher: Bizi Bush Yönetimi de gözetliyordu. Cumhuriyetçiler (Bush’un partisi) Büyük Birader’e o zaman ses çıkartmadı. Ne zaman ki biz Siyah Birader seçtik, şimdi şikayet ediyorlar.

Jay Leno: Edward Snowden, NSA bilgilerini sızdırdı. Ne tuhaf? Demek ki NSA, 350 milyon Amerikalı içinde bir tek Edward Snowden’i izlemiyormuş!

Jimmy Fallon: Skandal patladığından beri “1984” romanının satışı Amazon’da yüzde 6 bin artmış. Eğer bu romanı okumak isterseniz, her şeyinizi izleyen bir web sitesinden temin edebilirsiniz.

Conan O’Brien: Bir ankete göre Amerikalıların çoğunluğu, telefon konuşmalarının dinlenmesinden şikayetçi değil. Çünkü dinlendikleri için kendilerini güvende hissediyorlar. Kadınlar ise nihayet, bir erkek kendilerini “dinlediği” için memnun.

Jay Leno: NSA skandalına neden olan eski güvenlikçi liseden terk. Yılda 122 bin dolar kazanıyor. Hawaii’de yaşıyor. Çok güzel bir balerinle nişanlı. Ama bütün bunlardan vazgeçti. O, sadece bir ispiyoncu değil. Geri zekalı da!

Jay Leno: Başkan Obama, gözetleme siyasetinin kamuoyunda tartışılmasından memnunmuş. Demiş ki 5 yıl önce böyle bir tartışmayı yapamazdık. Beş yıl mı? Eğer bu skandal patlamasaydı ve herşey açığa çıkmasaydı iki hafta önce de konuşamazdık.

Jimmy Fallon: Skandal üzerine Başkan Obama, Beyaz Saray’a sıradan vatandaşları davet ederek konu hakkındaki görüşlerini dinleyeceğini açıkladı. Sanırım, onları “tekrar” dinlemiş olacak.

Bill Maher: Hükümet, e-postalarınızı okuyor, telefonları dinliyor. Bunu yıllardır yapıyor. Şimdi bütün evli erkekler rahat bir nefes alabilir. “Bunu hükümet mi yapıyormuş? Aman ne iyi, karım yapıyor sanıyordum.”

Conan O’Brien: Telekomcu Verizon, milyonlarca abonesini dinlemiş. Bu galiba onların “Arkadaşlarınız, aileniz ve Obama” paketi olsa gerek.

Jimmy Fallon: Geçen gün eşimle telefonla konuşurken, “Hadi kapat” dedim. O, “Hayır sen kapat” dedi. Sonra araya Obama girdi, “Birlikte aynı anda kapatsak daha iyi olmaz mı?” diye sordu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics