Yazarlar 22 OCAK 2012 / 15:44

Gündemde yine FATİH var

Türkiye’nin son yıllardaki en büyük teknoloji temelli projesi olan FATİH Projesi. Bu proje doğal olarak 2012’nin hatta önümüzdeki birkaç yılın da en fazla üzerinde konuşulacağı bir konu olmaya devam edecek. Kuşkusuz herkesin canı gönülden desteklediği, ülkeye ve eğitime çok şeyler katması beklenen bu proje ne yazık ki birçok kimse tarafından hala bir “eğitim projesi” olarak değil de donanım ya da gündemdeki adıyla tablet projesi olarak görülmeye devam ediyor. FATİH Projesi’nin diğer bileşenleri ise gündemde kendine yer bulamıyor.
1990’lı yılların gündeminde yer alan Bilgisayar Destekli Eğitim (BDE) Projesi de bir donanım projesi olarak görülmüş ve okullar kilitli odalarda saklanan bilgisayarlar ile donatılmıştı. Elbette tabletlerin kilitli odalarda saklanacağını düşünmüyoruz ama çocukların elinde “oyuncak” olmasını da gönlümüz istemiyor.
Diğer yandan bu projenin Türkiye’nin kendi teknolojisini geliştirmesi açısından sunduğu fırsatların nasıl değerlendirilmesi gerektiğini de en kısa sürede sorgulamamız gerekiyor.
ETİKETLER : Gündem Sayı:855
YORUMLAR
Muvaffak GÖZAYDIN 27 OCAK 2012 / 15:03 0 0
Sayın Nihat ERGUN ve TUBITAK'dan rica ediyorum.
Şu KONSORSIYUM modelini bir an evvel cankandırın.
Bu sene tanlızca 10.000 tablet mi dağıtacağız.
konsorsiyum bir an evvel kurulsun ve çalışsın .
FATIH Projesi dünyanın en büyük projesidir.
Ne olur bunu güzel yapalım.
Bakın en mühim unsur yazılılar hazır . hem de 6 kuruluş tarafından yapılmış ve MEB e hibe edilmiş. Çocuklar bir an evvel tablet bekliyor .
Merkezi alımla hem fiatı düşürelim hem de servis işini hal edelim .
Çok çeşit tablete servis de zor olur .

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics