Yazarlar 30 MART 2015 / 09:29

Güvenli e-seçim olamıyor

Avustralya’nın New South Wales eyalet seçiminde bu hafta elektronik oy verme işleminde güvenlik sorunları olduğunu iki üniversite hocası kişisel çabalarıyla ortaya çıkartınca ortalık karıştı. 66 bin oyun bu güvenlik hatasına kurban gittiği anlaşıldı. Seçim Komisyonu, “Bir sorun yok, hallettik, işinize bakın” dediyse de, orası gerçek bir demokrasi olduğundan, medya ve kamuoyu işin peşini bırakmadı.

Aslında öykünün sıra dışı bir özelliği yok: Elektronik oy kullanma sistemlerinde % 100 güvenlik sağlanamıyor. Başka sistemlerde sanki sağlanıyor mu? Siber saldırılar, oltalama, türlü çeşitli hacking her gün duyduğumuz ve “büyüklüğüne göre” önemsediğimiz veya umursamadığımız haberler haline geldi.

Avustralya’da kaybolan oyların hesabının nasıl verileceği henüz belli değil. Önemli olan, olayın üzerinin örtülmemesi, herşeyin kamuoyu önünde tartışılması. Oy verme, sayma, sonuçları güvenli biçimde iletme konusunda tek sorumlu, Seçim Komisyonu. Sistemdeki hatanın, seçimden önce değil, seçim sırasında (16-28 Mart haftası) ortaya çıkartılmış olması büyük bir zafiyete işaret ediyor.

Sistem ne kadar “sofistike” tasarlanırsa, güvenlik sorunları o kadar artıyor: Bu, artık kesin böyle. Hindistan’da da e-seçim sistemi var, ama o kadar “ilkel” bir yöntemle yapıyorlar ki, bugüne kadar “Hint seçimlerine hile karıştı, elektronik oylar buhar oldu” diye bir haber çıkmadı. Tam aksine. Son seçimde 814 milyon seçmen, 930 bin oy verme noktasında  1.4 milyon elektronik oy verme makinesinde oy kullandı. Sorunsuz...

 
ETİKETLER : 1015

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics