Yazarlar 18 TEMMUZ 2010 / 18:00

Güzel ülkemiz

AB’li bir eski bakanın (Joschka Fischer) bir İspanyol gazetesinde makalesi yayınlanmış, başlığı “Türkiye’yi kim kaybetti”. Katılmaya çalışıyor gibi yaptığımız AB’de, gündem bizdekinden hayli farklı. AB ülkelerinde bankacıların başarı primi olarak aldıkları ek ücretlerin, bu başarıların “makyajlanmış başarı” olmayıp gerçek başarı olduğunu görmek için birkaç sene bekletilip öyle verilmesi tartışılıyor. Bu paradan “avans çekmek” zaten geçmişte kaldı. Bizde en çok kar ettiği söylenen sektör bankacılık, böyle tartışmalar yok.
Haziran sonu, AB ile yeni bir müzakere başlığı açtık: “Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı”. İçeriği “gıdanın üretimi, ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, etiketlenmesi ve dağıtımı, hayvan sağlığı ve refahı, hayvan yemlerinin üretimi, hastalıklarla mücadele koşulları, hayvanların dolaşımı, bitki sağlığına ilişkin uygulamalar, zirai mücadele ilaçlarıyla ilgili genel konular, tohum ve fide kalitesi”. Bakalım bize yansıması ne olacak? Normlara uymaya başlayan gıda maddelerinin fiyatı artar herhalde! Ne de olsa maddenin biri hayvan refahı.
Fransa meclisi, peçeli çarşaf yasağını 1e karşı 336 oy ile onaylamış. Bu eğilim diğer AB ülkelerine de yayılırsa, açacak bir müzakere başlığı daha doğuyor demektir.
Güneydoğuda bombalama sonucu çıktığı varsayılan orman yangınına arazi koşulları ve çatışmalar nedeniyle müdahale edilemiyor.
TESİD, çok beğendiğim bir çalışma yaparak, sektörün kesitini çıkarmış. Mayıs ayında ihracatımızın 2,38 katı ithalat yapmışız. Bu oran bir önceki sene 2,65 imiş. Hayret, orandaki iyileşme, parasızlıktan ithalat yapamadığımız için değil, ihracat yüzde 29,3 arttığı için. İhracatı yapanların da raporu hazırlayanların da ellerine sağlık. İyi haberlere hasret kaldık! İyi dediğimiz haber de, açığın yüzde 10 azalması. Bu açığı azaltmanın hattâ tersine çevirmenin yolu “mal satarak” olamayacak. Ama “akıl satarak” bal gibi olur. Bir şirketimizin, 600+ mühendisle, yabancı ülkelerde karşılaşılan sorunlar için başarıyla yürüttüğü “teknik destek verme” işini yaygınlaştırmalıyız.
ETİKETLER : Sayı:780
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN