Yazarlar 12 AĞUSTOS 2013 / 08:08

Haber kaynaklarındaki dönüşüm

Dünyada çeşitli dönüşümler yaşanıyor 1. Çok eskiden de böyleymiş, şimdi de böyle, gelecekte de böyle olacak. “Delikli demir çıktı mertlik bozuldu” sözü, tüfeğin icadı ile yaşanan dönüşümüne isyan değil de nedir? Dönüşüm hep vardı, günümüzde sıklığı arttı. Gelecekte daha da artacak.
Yarım asır önce haberler radyo ve gazeteden alınırdı. Sonra akan görüntü de verebilen TV çıktı, haberlerin ağırlığı oraya kaydı. Yaklaşık 20 yıldır haberleri en hızlı ve doğru adı üstünde “haber kanalı” olan TV’lerden alıyorduk. Ama giderek karamsar oluyorum, ilgi duyulmayıp verilmeyen haber çok. Yanlış haber için de çok örnek var, işte biri: Geçen ay, San Fransisko’da bir uçak kazası oldu. Anlaşılıyor ki, pilot hatası ağırlıklı, uçağı olması gerektiğinden fazla yavaşlatan ve bu nedenle piste ulaşmadan yere ulaştıran bir süreç (crash landing) yaşanmış. Bizim haber kanalları bu olayı günlerce “acil iniş yapan uçak düştü” diye verdiler. Ama küresel haber kaynakları hiçbir zaman “acil iniş”ten (emergency landing) söz etmediler. Hiçbir Türk haber kaynağı da sonradan düzeltme yapmadı. Belki farkında bile değiller. Artık Türk haber kanallarına, haberlerin doğruluğu üzerine bir gölge düşmüş durumda. Demek ki, yabancı kanalları tarayıp, ülkemizde verilmeyen haberleri aramamız ya da verilenleri doğrulamamız gerekecek.
Haber kanallarımızın düştüğü durum, dönüşüm sonucu haber medyasının bir başka yere kaymakta olduğunun göstergesi mi, yoksa bu sektörde ülkemizde uygulandığı ileri sürülen baskıcı politikaların sonucu mu, siz değerlendirin. Ama ülkemiz için kesin olan bir şey var: Bu gidişle çok kısa sürede toplumun güncel haberi alma kaynağı değişecek. Nereye kayacak, kestirmek için son sayısı nedeniyle yayından kaldırılan dergi nereye gitmiş diye bakmak yeterli. Eğer bu ve benzeri olaylar, uygulanan politikalar nedeniyle oluyorsa, dönüşüm Türkiye’de her ülkeden önce oluşacak.
Kim bilir? Belki de böylece, bir gelişmede dünya öncüsü oluruz!
Siz, sağlam sektörel haber için bizi izlemeyi sürdürün.
1 http://tinyurl.com/kn9nsv
ETİKETLER : Sayı:933